Prawidłowe aplikowanie kleju montażowego T-Rex Gold

T REX GOLD 5

Chcesz samodzielnie wykonać prace montażowe przy pomocy kleju? W poniższym artykule wyjaśniamy, jak prawidłowo używać kleju montażowego T-Rex Gold.

 Czym jest klej T-Rex Gold?

T-Rex Gold jest klejem montażowym nowej generacji, opracowanym na bazie polimerów hybrydowych SMX. Odznacza się trwale elastyczną spoiną, silnym wiązaniem i bardzo mocnym chwytem początkowym (do 400kg/m² w pierwszej sekundzie od dociśnięciaelementu do podłoża). Ma znakomitą przyczepność do niemal wszystkich podłoży, tak porowatych, jak i nieporowatych, i może być aplikowany nawet na wilgotne powierzchnie. Jest wodoodporny i wodoszczelny, charakteryzuje się wysoką odpornością na szeroki zakres temperatur oraz skrajne warunki atmosferyczne, przez co idealnie sprawdzi się w pracach montażowych wewnątrz i na zewnątrz budynku (np. podczas mocowania listew, dekorów, paneli ściennych, kratek ogrodowych, skrzynek na listy itp.). Ponieważ nie zawiera rozpuszczalników i silikonów, jest bezpieczny dla klejonych materiałów, także dla delikatnych materiałów dekoracyjnych. Należy do niskoemisyjnych materiałów chemii budowlanej i nie pogarsza jakości powietrza. Oferowany jest w białym kolorze, a jego utwardzona spoina daje się malować nawet farbami wodnymi. Zaletą T-Rex Gold jest ponadto łatwa aplikacja – klej ten jest przystosowany do nakładania standardowym pistoletem do uszczelniaczy, przy czym należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu powierzchni przed rozpoczęciem aplikowania kleju montażowego T-Rex Gold.

Jak przygotować powierzchnię przed aplikacją T-Rex Gold?

Prawidłowe używanie kleju montażowego T-Rex Gold wymaga odpowiedniego przygotowania podłoża. Aby przyczepność T-Rex Gold nie uległa osłabieniu, powierzchnie klejenia należy dokładnie oczyścić z pyłu, kurzu, starych szczeliw itp., a także odtłuścić. W razie potrzeby podłoże należy również ustabilizować. W przypadku podłoży porowatych, które są narażone na kontakt z wodą, rekomendowane jest ich zagruntowanie preparatem Primer 150. Natomiast do gruntowania podłoży gładkich odpowiedni jest preparat Surface Activator.

Jak aplikować T-Rex Gold?

  • Aplikowanie kleju montażowego T-Rex Gold nie jest trudnym zadaniem – możemy je zrealizować bez pomocy fachowca. W trosce o osiągnięcie satysfakcjonującego efektu prac należy wykonać następujące kroki:
  • prawidłowo przygotować powierzchnie klejenia,
  • odciąć końcówkę gwintu kartusza przy pomocy ostrego narzędzia, przykręcić dysze dozującą i umieścić kartusz w pistolecie,
  • nałożyć klej pasmami (w odstępach około 15 cm) na jedną z klejonych powierzchni,
  • połączyć klejone elementy i mocno docisnąć, ewentualnie dobić gumowym młotkiem.

Spoina osiągnie końcową wytrzymałość po 24-48 godzinach, w zależności od zewnętrznych warunków, w których przebiegało aplikowanie kleju montażowego T-Rex Gold.

Na co uważać stosując T-Rex Gold?

Chociaż klej montażowy T-Rex Gold po utwardzeniu może być malowany różnymi rodzajami farb, to jednak zawsze rekomendowane jest wcześniejsze wykonanie próby (klej może np. wpływać na proces wysychania farb alkidowych, dlatego test kompatybilności jest niezbędny). Co więcej, T-Rex Gold, który bardzo dobrze zda egzamin podczas klejenia np. marmuru czy granitu, nie jest odpowiedni do uszczelniania kamieni naturalnych, ze względu na ryzyko pojawienia się przebarwień na tych materiałach. Warto również mieć na uwadze, że w niektórych warunkach może dojść do przebarwień spoiny kleju montażowego T-Rex Gold, np. w wyniku całkowitego braku promieniowania UV lub w wyniku kontaktu spoiny z materiałami zawierającymi plastyfikatory, takimi jak smoła, butyl czy EPDM (kontakt z tymi materiałami niesie ze sobą również ryzyko osłabienia przyczepności, przez co nawet przestrzeganie zasad prawidłowego używania kleju montażowego T-Rex Gold nie da nam w tym wypadku gwarancji trwałego efektu  prac).

Jakie są przeciwwskazania do stosowania kleju T-Rex Gold?

T-Rex Gold przeznaczony jest do klejenia większości materiałów budowlanych, konstrukcyjnych i dekoracyjnych, m.in. betonu, cegły, drewna, płyt OSB, płyt gipsowo-kartonowych, płyt włókno-cementowych, szkła, ceramiki, kamienia, a także wielu tworzyw sztucznych i metali. Nie jest jednak zalecany do klejenia tworzyw sztucznych typu PMMA (plexi) i poliwęglan pod obciążeniem, ponieważ może powodować powstawanie pęknięć w tych materiałach. T-Rex Gold nie jest też odpowiedni do klejenia materiałów bitumicznych, PE, PP, PTFE (Teflon®), a także miedzi, brązu i mosiądzu. Ponadto nie należy go stosować w pracach szklarskich, do klejenia akwariów, ani w miejscach stale zanurzonych w wodzie.

Jak postępować z klejem T-Rex Gold po aplikacji?

Po zakończonej pracy z T-Rex Gold kartusz należy szczelnie zamknąć oraz umieścić w chłodnym i suchym miejscu, gdzie klej możemy być przechowywany przez 15 miesięcy. W przypadku pojawienia się zabrudzeń, najlepiej usuwać je, kiedy są jeszcze świeże przy pomocy benzyny lakowej lub ściereczek Swipex marki Soudal. Utwardzony klej należy usuwać wyłącznie mechanicznie.