Ekologiczne aspekty używania kleju montażowego T-Rex GOLD

5

Użytkownicy klejów montażowych coraz większą uwagę przywiązują nie tylko do skuteczności danego rozwiązania, ale również do tych kwestii związanych z jego stosowaniem, które są istotne z punktu widzenia ekologii. W poniższym artykule prezentujemy klej T-Rex GOLD w kontekście działań mających na celu poprawę jakości środowiska naturalnego.

Kleje montażowe, które są gotowe do użycia i nie wymagają wykorzystania żadnych dodatkowych narzędzi, bardzo ułatwiają i przyspieszają przeprowadzenie wielu prac remontowo-wykończeniowych oraz dekoracyjnych. Nie sięgając po młotek czy wiertarkę, możemy samodzielnie i bez większych trudności zamocować na ścianie półkę na książki czy lustro, przytwierdzić do podłoża listwy przypodłogowe, lub też uporać się na dobre z problemem wciąż odpadającej od ogrodzenia tabliczki adresowej. Oczywiście nie każdy oferowany na rynku klej montażowy spełni nasze oczekiwania – ważne jest, aby wybierać rozwiązania wysokiej jakości, które zagwarantują solidny i trwały efekt wykonanych prac. Podczas podejmowania decyzji następujące kwestie wysuwają się na plan pierwszy:

 • wytrzymałość połączenia,
 • wysoka siła spojenia początkowego (zwłaszcza w przypadku mocowania ciężkich przedmiotów),
 • elastyczność spoiny,
 • wodoodporność i wodoszczelność,
 • niewrażliwość na warunki atmosferyczne,
 • neutralność chemiczna (szczególnie podczas klejenia delikatnych materiałów),
 • możliwość stosowania kleju na różnych podłożach,
 • łatwa aplikacja.

Wszystkie wymienione powyżej cechy można posiada klej montażowy T-Rex GOLD firmy Soudal, który powstał na bazie polimerów hybrydowych SMX. Ma on znakomitą  przyczepność do niemal wszystkich materiałów, wyróżnia się wyjątkowo silnym chwytem początkowym (do 400kg/m² już w pierwszej sekundzie od dociśnięcia mocowanego elementu do podłoża), zdaje egzamin w każdych warunkach (również w pomieszczeniach wilgotnych oraz na zewnątrz budynku), nie niszczy klejonych powierzchni i jest przystosowany do aplikacji standardowym pistoletem do uszczelniaczy. Co więcej, jest to rozwiązanie, które może przynieść korzyści również środowisku naturalnemu. W jaki sposób?

dłonie trzymające okrągłą roślinę podobną do kuli ziemskiej na tle trawy

T-Rex GOLD a redukcja ilości odpadów

Jednym z największych współczesnych problemów, z jakimi boryka się środowiska naturalne, jest ogromna ilość odpadów. Do odpadów zalicza się w zasadzie wszystko, co uznajemy za zbędne lub zużyte i co najczęściej ostatecznie ląduje na śmietniku albo w specjalnych punktach zbiorczych, jak ma to miejsce np. w przypadku tzw. elektrośmieci. Jeżeli odpady nie są prawidłowo składowane i usuwane, to stwarzają poważne zagrożenie dla gleby, wód i powietrza, a także dla roślin i zwierząt. Dlatego tak istotna jest odpowiednia segregacja śmieci i ich przetwarzanie, w trakcie którego różne niebezpieczne substancje zawarte w odpadach zostają zneutralizowane.Co istotne, środowisko naturalne mogą zanieczyszczać nie tylko plastikowe opakowania czy stare sprzęty AGD i RTV. Z ostrożnością należy podchodzić również do kwestii wyrzucania np. wysłużonych mebli. Zanim zdecydujemy się ich pozbyć, warto podjąć próbę ich naprawy i podarowania im drugiego życia. Klej T-Rex GOLD będzie naszym sprzymierzeńcem podczas wykonywania tego zadania – za jego pomocą szybko naprawimy niewielkie usterki, takie jak złamana nóżka do sofy, wymiana zmurszałych części drewnianych krzeseł ogrodowych czy wyrwane uchwyty do szafek. Ponadto T-Rex GOLD umożliwi nam realizację różnych pomysłów DIY, w tym własnych projektów mebli i dekoracji, z wykorzystaniem materiałów pochodzących z elementów wyposażenia wnętrz, których nie możemy już uratować na drodze ich renowacji.

Jeden klej do wielu zastosowań

T-Rex GOLD jest klejem uniwersalnym, którego możemy użyć do mocowania i klejenia elementów wykonanych m.in. z:

 • metalu,
 • drewna,
 • PVC,
 • szkła
 • ceramiki.

Oznacza to, że nie musimy kupować kilku klejów, jeśli w ramach przeprowadzanych prac remontowo-wykończeniowych planujemy montaż rozmaitych materiałów. Wybierając jedno rozwiązanie o tak szerokim zastosowaniu, radykalnie ograniczymy liczbę klejów, jakich będziemy potrzebować, czego pozytywne efekty odczuje zarówno nasz portfel, jak i środowisko naturalne.

okrągła roślina przypominająca kulę ziemską na tle drzewa informująca o ekologii i recyklingu
dłoń trzymająca próbki różnych materiałów i paneli

T-Rex Gold a jakość powietrza

T-Rex GOLD firmy Soudal należy do niskoemisyjnych klejów montażowych, które nie pogarszają jakości powietrza. Potwierdza to odpowiedni certyfikat – T-Rex GOLD spełnia wymagania LEED „Niskoemisyjne materiały: kleje i uszczelniacze”:SCAQMD Reg. 1168oraz USGBC LEED® 2009 v.4.1 (VOC).

dłoń trzymająca lupę w której widać jakość powietrza