1. Co to jest Fix All?

Fix All jest nowoczesnym klejem-uszczelniaczem, który powstał na bazie polimerów hybrydowych SMX. Jest trwale elastyczny, klei i uszczelnia niemal wszystkie materiały budowlane i konstrukcyjne, zapewnia szybkie wiązanie, mocny chwyt początkowy i wysoką wytrzymałość końcową. Fix All nie zawiera rozpuszczalników, silikonów, izocyjanianów i halonów, jest całkowicie bezpieczny dla środowiska i zdrowia człowieka. Przeznaczony jest zarówno do zastosowań wewnętrznych (w tym w pomieszczeniach sanitarnych), jak i zewnętrznych.

2. Jak otworzyć klej montażowy Fix All?

Do otwarcia kartusza z klejem Fix All zalecane jest użycie specjalnego noża do kartuszy. Najpierw należy odciąć przy pomocy noża wylot kartusza w taki sposób, aby nie uszkodzić gwintu. Następnie przykręcamy do otwartej końcówki kartusza dyszę. Kolejny krok to odcięcie czubka dyszy. Średnica powstałego otworu powinna być  dostosowana do rodzaju pracy, jaką zamierzamy wykonać. Rekomendowana szerokość spoiny w przypadku klejenia wynosi od 2 do 10 mm, a w wypadku uszczelniania od 5 do 30 mm.

3. Jak zamknąć klej montażowy Fix All?

Do zamknięcia kartusza z klejem Fix All służy nasadka dołączona do pojemnika. Nasadkę nakłada się na oczyszczoną z resztek kleju dyszę jak najszybciej po zakończeniu pracy. Zamkniętą dyszę można dodatkowo owinąć taśmą klejącą. Należy również upewnić się, czy dysza jest starannie przykręcona do końcówki kartusza.

4. Co klei Fix All?

Fix All klei niemal wszystkie materiały budowlane i wykończeniowe, również wilgotne. Ma perfekcyjną przyczepność do betonu, cegły, kamienia naturalnego, płyty gipsowo-kartonowej, drewna i materiałów drewnopochodnych, metali (w tym do stali nierdzewnej, stali galwanizowanej elektrolitycznie, stali galwanizowanej ogniowo, stali ST1403, aluminium AlMgSi1, AlCuMg1, AlMg3, miedzi), szkła, ceramiki oraz do wielu tworzyw sztucznych (m.in. do poliamidu, polistyrenu, poliwęglanu, PVC, ABS, PMMA, poliestrów i epoksydów wzmacnianych włóknem szklanym). Kleju Fix All nie należy stosować do klejenia PE, PP, PTFE (Teflonu®), silikonów i materiałów bitumicznych.

5. Jakie zastosowanie ma klej Fix All?

Fix All jest powszechnie stosowany do klejenia i fugowania paneli, progów, parapetów, listew dekoracyjnych, płyt izolacyjnych, korka, szkła i wełny mineralnej na praktycznie wszystkich podłożach stosowanych w budownictwie. Używany jest również do klejenia i uszczelniania płyt z kamienia naturalnego (np. marmur, granit, onyks, trawertyn), klejenia i fugowania luster i ścian lustrzanych, montażu i uszczelniania materiałów wykończeniowych w pomieszczeniach o podwyższonym stopniu wilgotności, uszczelniania wanien, kabin prysznicowych, umywalek, zlewozmywaków i innych urządzeń sanitarnych. Ponieważ Fix All doskonale zastępuje gwoździe, śruby i wkręty – wykorzystywany jest ponadto do mocowania różnego rodzaju elementów wyposażenia wnętrz (m.in. półek, uchwytów, wieszaków na odzież czy akcesoria kuchenne i łazienkowe), a także do mocowania tabliczek informacyjnych, skrzynek, liter i cyfr przestrzennych do ścian zewnętrznych i ogrodzeń. Za pomocą kleju-uszczelniacza Fix All wykonamy także połączenia elastyczne w konstrukcjach wibrujących (np. w caravaningu oraz przy budowie kontenerów i zabudów specjalistycznych).

6. Czy klej montażowy Fix All jest odpowiedni do zastosowań zewnętrznych?

Tak, Fix All doskonale sprawdza się podczas prac budowlanych, montażowych i wykończeniowych na zewnątrz budynku. Produkt ten jest wysoce odporny na działanie skrajnych warunków atmosferycznych (m.in. na mróz, wysokie temperatury, śnieg, deszcz), promieniowania UV oraz chemikaliów zawartych w kwaśnych deszczach.

7. Jak zabezpieczyć klej montażowy Fix All przed wysychaniem w pojemniku?

Napoczęty kartusz z klejem Fix All należy szczelnie zamknąć po zakończonej pracy, przy pomocy nasadki dołączonej do pojemnika. Nasadkę nakłada się na dyszę i mocno dociska, całość można owinąć taśmą klejącą. Pojemnik należy przechowywać w suchym i chłodnym miejscu, w temperaturze od + 5°C do + 25°C.

8. Jak zabezpieczyć klej montażowy Fix All przed nalotami pleśni?

Fix All zawiera nowoczesne konserwanty biobójcze, dzięki czemu wykazuje wysoką odporność na działanie grzybów i pleśni. Jeżeli Fix All został zastosowany do wykonania uszczelnień w pomieszczeniach o podwyższonym stopniu wilgotności (np. do uszczelnienia wanny, brodzika prysznicowego, umywalki lub kuchennego blatu), wskazane jest regularne usuwanie ze spoiny resztek mydlin i innych zanieczyszczeń, ponieważ nasilają one powstawanie nalotów pleśni.

9. Jak usunąć klej montażowy Fix All?

Resztki kleju Fix All należy usuwać z klejonych powierzchni, narzędzi lub dłoni możliwie jak najszybciej, zanim klej zdąży wyschnąć. W tym celu można zastosować ściereczki czyszczące Swipex, które są nasączone specjalnie dobraną mieszaniną rozpuszczalników, niejonowych środków powierzchniowo czynnych oraz ochronnych. Ściereczek Swipex nie należy stosować na podłożach porowatych (np. kamień naturalny, niezabezpieczone drewno). Zalecane jest także wykonanie wstępnego testu na powierzchniach gładkich, ponieważ niektóre z nich mogą być wrażliwe na działanie rozpuszczalników. Do usunięcia utwardzonych zabrudzeń z takich podłoży, jak aluminium, szkło, ceramika, laminaty oraz twarde tworzywa sztuczne, można zastosować spray Sealant Remover. Zmiękcza on resztki kleju, które oparły się usuwaniu mechanicznemu. Również w tym przypadku wskazane jest wcześniejsze wykonanie próby.

10. Jak długo schnie klej montażowy Fix All?

Czas utwardzania kleju Fix All jest wypadkową wielu czynników, takich jak średnica spoiny, rodzaj klejonej powierzchni, wilgotność powietrza i temperatura panująca w otoczeniu. W optymalnych warunkach (przy temperaturze 23°C i wilgotności 50%) klej Fix All utwardza się z szybkością 2-3 mm na dobę.

11. Jak używać kleju montażowego Fix All?

Fix All nakłada się na dokładnie oczyszczone podłoże, w przeciwnym wypadku przyczepność kleju może być osłabiona. Po przygotowaniu kartusza z klejem do pracy umieszczamy kartusz w standardowym wyciskaczu do uszczelniaczy i nanosimy klej punktowo lub paskami na jedną z klejonych powierzchni. Czas tworzenia się wynosi około 10 minut od momentu aplikacji. W tym czasie należy połączyć klejone materiały i mocno je docisnąć. Jeżeli mocowany jest ciężki element i jego mechaniczne unieruchomienie do czasu utwardzenia spoiny jest wykluczone, to najlepszym wyborem będzie zastosowanie kleju Fix All High Tack, który wyróżnia się ekstremalnie mocnym chwytem początkowym.

12. Czy klej montażowy Fix All jest bezbarwny?

Klejem z gamy Fix All, który cechuje się absolutnie przejrzystą spoiną, jest Fix All Crystal. Pozostałe kleje z gamy Fix All dostępne są w różnych kolorach: Fix All Turbo oraz Fix All High Tack w kolorze białym, a Fix All Flexi – w białym, szarym, brązowym i czarnym.

13. Czy klej montażowy Fix All nakłada się przy pomocy pistoletu?

Klej Fix All w kartuszu nakłada się ręcznym lub pneumatycznym pistoletem do uszczelniaczy. Natomiast aplikacja kleju Fix All w tubce nie wymaga użycia pistoletu.

14. Czy klej montażowy Fix All zastępuje silikon?

Kleje Fix All Flexi, Fix All High Tack oraz Fix All Crystal z powodzeniem zastępują silikon sanitarny i powszechnie stosowane są do uszczelniania wanien, kabin prysznicowych, umywalek, zlewozmywaków i kuchennych blatów. Używane są również do uszczelniania materiałów wykończeniowych w pomieszczeniach wilgotnych oraz płyt z kamienia naturalnego na tarasach, balkonach i stopniach schodów. Kleju-uszczelniacza Fix All nie należy stosować do uszczelniania akwariów i terrariów hodowlanych.

15. Czy klej montażowy Fix All jest dostępny w małym opakowaniu?

Kleje Fix All Flexi, Fix All Turbo oraz Fix All Crystal dostępne są zarówno w kartuszach o pojemności 290 ml, jak i tubkach o pojemności 125 ml. Pozostałe kleje z gamy Fix All dostępne są wyłącznie w kartuszach o pojemności 290 ml.

Zadbaj o bezpieczny wybór

Produkt spełnia najbardziej restrykcyjne normy UE w zakresie ograniczenia emisji lotnych związków chemicznych, mogących stanowić zagrożenia dla zdrowia.