11

Dzięki atrakcyjnej wizualnie okleinie możemy podarować meblom drugie życie i odświeżyć wygląd pomieszczenia. Dowiedz się, jaki preparat gwarantuje jej trwałe zamocowanie do podłoża.

Aranżacja wnętrza często jest czasochłonnym i kosztownym przedsięwzięciem, zwłaszcza kiedy zależy nam na uzyskaniu efektu, który doskonale koresponduje z nasza osobowością i potrzebami. Niestety, nawet jeśli tuż po zakończeniu prac aranżacyjnych efekt ten jest optymalny, to różnego rodzaju niedoskonałości, które pojawiają się w miarę użytkowania pomieszczeń, mogą go skutecznie nadwątlić. Stosunkowo łatwo usuniemy zabrudzenia na ścianach (o ile zastosowaliśmy farby odporne na zmywanie), w przypadku zaś pęknięć i innych ubytków z pomocą przyjdzie nam odpowiedni akryl. Co jednak począć w sytuacji, gdy nieestetyczne rysy i przetarcia pojawiły się na blatach lub frontach mebli?

Okleina, czyli prosty sposób na metamorfozę wnętrza

Wysłużone meble, które straciły swój dawny urok, ale nadal są funkcjonalne, nie muszą być skazane na wymianę. Defekty, które pojawiły się na ich powierzchni, możemy łatwo zamaskować, wykorzystując w tym celu materiał wykończeniowy, jakim jest okleina. Estetyczna okleina może zupełnie odmienić wygląd mebli, a co za tym idzie – wprowadzić do wnętrza nutę nowości. Nowoczesne okleiny są bardzo wytrzymałe, łatwe w obróbce i montażu. Odpowiednie propozycje doskonale sprawdzą się również w przypadku mebli kuchennych i łazienkowych, które mogą być narażone na działanie wilgoci. Ogromną zaletą okleiny jest ogromny wachlarz możliwych wzorów i kolorów. Niektóre doskonale imitują np. marmur czy beton, niezwykle popularne są również okleiny z forniru, czyli z płatów drewna.

Montaż okleiny

Dostępne na rynku okleiny meblowe są zazwyczaj samoprzylepne, co zdecydowanie ułatwia prace związane z ich montażem. Na cały proces składa się kilka kroków:

  • przygotowanie oklejanego elementu – należy go dokładnie oczyścić i odtłuścić, ponieważ zabrudzenia osłabią przyczepność okleiny; ponadto rekomendowany jest demontaż uchwytów mebli i innych elementów, które mogłyby utrudnić montaż okleiny,
  • wykonanie pomiarów i przycięcie okleiny (pamiętajmy o zachowaniu kilku dodatkowych centymetrów),
  • zdjęcie papieru ochronnego – papier należy odrywać stopniowo, w miarę mocowania i dociskania okleiny w taki sposób, żeby wyeliminować nieestetyczne pęcherzyki powietrza,
  • odcięcie zbędnych naddatków przy pomocy ostrego narzędzia.

Drobne naprawy

Zdarza się, że warstwa samoprzylepna okleiny nie jest najwyższej jakości. W konsekwencji okleina może z czasem zacząć odspajać się od podłoża. Jeżeli będą to niewielkie fragmenty np. na rogach oklejonej powierzchni, to możemy dokonać niezbędnych napraw przy pomocy kleju Fix All Flexi marki Soudal. Klej ten dostępny jest nie tylko w kartuszu przystosowanym do aplikacji pistoletowej, ale również w mniejszych tubkach z wbudowanym aplikatorem. Ponieważ Fix All Flexi odznacza się idealną przyczepnością do niemal wszystkich materiałów budowlanych i dekoracyjnych, to bez problemu możemy go zastosować do każdej okleiny, w tym do:

  • okleiny z PCV,
  • okleiny z forniru naturalnego,
  • okleiny modyfikowanej.

Fix All Flexi gwarantuje solidne zamocowanie odspojonej od podłoża okleiny, bardzo szybko wiąże i może być stosowany w każdym pomieszczeniu, również w łazience lub kuchni, ponieważ zawiera nowoczesne substancje konserwujące, dzięki którym jest odporny na działanie wilgoci i przeciwdziała rozwojowi pleśni i grzybów. Jego zaletami są także neutralność chemiczna i ekologiczność, co potwierdza certyfikat Emicode EC1 Plus.

Przed użyciem kleju Fix All Flexi należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu podłoża. Powierzchnia musi być dokładnie odtłuszczona i oczyszczona z kurzu, pyłu i wszelkich starych szczeliw. Jeżeli o to nie zadbamy, to przyczepność preparatu może ulec osłabieniu.

Klej nie tylko do okleiny

Fix All Flexi jest klejem charakteryzującym się bardzo szerokim zakresem zastosowania i doskonale sprawdzi się nie tylko przy mocowania odspojonych fragmentów okleiny, ale również podczas wielu innych prac wykończeniowych i dekoracyjnych. Powszechnie używany jest m.in. do:

  • klejenia listew przypodłogowych, paneli, parapetów, rozet i innych elementów dekoracyjnych do różnorodnych podłoży budowlanych,
  • klejenia i fugowania płyt z marmuru, granitu i innych kamieni naturalnych,
  • mocowania luster (Fix All Flexi nie uszkadza warstwy srebrzankowej),
  • mocowania skrzynek na listy i tabliczek informacyjnych do ściany zewnętrznej lub ogrodzenia,
  • montażu materiałów izolacyjnych (np. płyt styropianowych lub wełny mineralnej).

Wszechstronność kleju Fix All Flexi sprawia, że warto go mieć zawsze pod ręką w domowym niezbędniku.