4

Planujesz przyozdobić sufit na święta? Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, jakie rozwiązanie doskonale sprawdzi się przy montażu elementów dekoracyjnych w każdej pozycji, również odwróconej.

Sufit wcale nie musi być monotonny – doskonałym tego przykładem są wystroje klasycznych wnętrz, w których poza wyszukanym żyrandolem urozmaicają go dekoracyjne rozety o przeróżnych wzorach. Powierzchnię sufitu warto zagospodarować podczas świątecznych prac dekoracyjnych, i to nie tylko w pokoju dziecięcym, ale także w salonie czy holu. Odpowiednie dekoracje mogą wykreować nad naszymi głowami prawdziwie bajkowe przestrzenie  i przydać całemu wnętrzu magicznej oryginalności.

dekoracje świąteczne umieszczone pod sufitem

Sufitowe dekoracje

Rozświetlona kolorowymi lampkami choinka jest jednym z symboli świat Bożego Narodzenia i trudno wyobrazić sobie, by zabrakło jej w świątecznej aranżacji domu. Jeżeli jednak zamierzacie w tym roku puścić wodze fantazji i przeobrazić wnętrza w zimową, a jednocześnie ciepłą krainę, to nie zapominajcie o udekorowaniu sufitu, który może stać się jednym z kluczowych punktów wystroju pomieszczenia. Oferta sufitowych dekoracji jest bogata: mogą na nim zawisnąć błyszczące gwiazdki, symetryczne płatki śniegu, świecące sople lodu, a także słodkie lizaki, drewniane bałwanki i elfy, czy też cały zaprzęg reniferów świętego Mikołaja. Opcji jest wiele, ale w każdym wypadku będziemy musieli zastanowić się, jak przymocować daną ozdobę do sufitu. Dekoracje w postaci naklejek, które doskonale sprawdzą się w pokoju dziecięcym, nie będą pod tym względem nastręczać trudności. Ozdoby wiszące, które wymagają użycia np. sznurka lub wstążki, prawdopodobnie zmotywują nas do poszukiwania nieoczywistych rozwiązań. Jeżeli sufit wzmocniony jest np. drewnianymi belkami, to możemy je wykorzystać do przymocowania elementów dekoracyjnych – wówczas warto posłużyć sięzwykłymi pinezkami, zwłaszcza jeśli ozdoby sąlekkie. Jednak w większości sytuacji będziemy musieli sięgnąć po bardziej kreatywne metody montażu. Sprawdzoną propozycją jest przyklejenie do sufitu haczyków, na których będziemy mogli zawiesić dekoracje. Jaki klej zagwarantuje nam solidny i trwały efekt?

dekoracje wiszące pod drewnianym sufitem

Klej do montażu dekoracji na suficie

Silnym i szybkim klejem, który mistrzowsko zda egzamin podczas montażu różnego rodzaju elementów zarówno na ścianach, jak i suficie, jest T-Rex Gold firmy Soudal – klej na bazie polimerów hybrydowych SMX, odznaczający się ekstremalnie mocnym chwytem początkowym (do 400kg/m²już w pierwszej sekundzie od dociśnięcia klejonego elementu do podłoża).Jest on doskonale przyczepny do praktycznie wszystkich podłoży, w tym do:

 • tynku,
 • betonu,
 • cegły,
 • kamienia,
 • drewna,
 • sklejki,
 • płyty pilśniowej,
 • płyty OSB,
 • płyty gipsowo-kartonowej,
 • szkła,
 • ceramiki,
 • większości metali (za wyjątkiem miedzi, brązu i mosiądzu),
 • wielu tworzyw sztucznych.

T-Rex Gold daje gwarancję bardzo mocnego połączenia, nawet jeśli montujemy element w pozycji odwróconej. Jego zastosowanie – z uwagi na wyjątkowo wysoką siłę spojenia początkowego – eliminuje konieczność mechanicznego podparcia klejonego elementu do czasu utwardzenia spoiny. T-Rex Gold jest perfekcyjnie przyczepny nawet do wilgotnych powierzchni, charakteryzuje się wodoodpornością i wodoszczelnością. Dodatkowo jest niewrażliwy na szeroki zakres temperatur i skrajne warunki atmosferyczne, przez co może być użyty do montażu świątecznych dekoracji również na zewnątrz budynku. W razie potrzeby wypełnia niewielkie ubytki w podłożu. Do ważnych zalet kleju hybrydowego T-Rex Gold należą ponadto:

 • bezwonność,
 • brak zawartości rozpuszczalników i silikonów (jest bezpieczny nawet dla bardzo delikatnych materiałów),
 • możliwość malowania utwardzonej spoiny (co gwarantuje wysoki efekt estetyczny wykonanych prac montażowych),
 • specjalnie wyprofilowana dysza, która ułatwia dozowanie kleju i pozwala szybko uzyskać odpowiedni kształt spoiny,
 • cienkowarstwowa aplikacja (film o grubości 2mm zapewnia elastyczność spojenia).

Prace montażowo-dekoracyjne z wykorzystaniem T-Rex Gold przebiegają sprawnie i nie powinny stanowić problemu nawet dla początkującego amatora majsterkowania. Podczas ich wykonywania istotne jest jednak stosowanie się do instrukcji użycia kleju.

kartusz z klejem leżący na płytkach ceramicznych

Praca z klejem T-Rex Gold krok po kroku

T-Rex Gold jest klejem pistoletowym, gotowym do użycia. Przed aplikacją należy przygotować powierzchnie klejenia, aby przyczepność T-Rex Gold nie uległa osłabieniu. Stąd należy dokładnie usunąć z nich tłuszcz, stare szczeliwa, luźne zanieczyszczenia w postaci pyłu, kurzu itp. Wskazane jest również zagruntowanie odpowiednim preparatem podłoża narażonego na kontakt z wodą. Po otwarciu kartusza (np. przy pomocy ostrego nożyka), umieszczamy go w pistolecie do uszczelniaczy i nakładamy klej pasmami co 15 cm na jedną z klejonych powierzchni (koniecznie wzdłuż krawędzi mocowanego elementu i w jego narożnikach) lub punktowo, jeśli element jest niewielkich rozmiarów. Następnie klejone materiały należy ze sobą połączyć i mocno docisnąć. W ten sposób możemy szybko i solidnie przymocować do sufitu nie tylko haczyki na świąteczne dekoracje, ale również rozety i inne dekory podczas standardowych prac aranżacyjnych wewnątrz i na zewnątrz budynku.

montaż lustra klejem T-Rex