fix all ht

Metal jest materiałem stosowanym do produkcji wielu elementów wyposażenia wnętrza i innych przedmiotów użytkowych. Podpowiadamy, czym i jak przykleić metal do różnego rodzaju podłoży.

Metal często gości we wnętrzach naszych mieszkań i domów, zwłaszcza jeśli urządzone są w stylu nowoczesnym lub industrialnym. Wykonywane są z niego m.in. kinkiety, poręcze schodów, ramy obrazów czy też półki ścienne. Popularnością cieszą się również metalowe skrzynki na listy, tabliczki adresowe czy przestrzenne litery i cyfry na ścianach zewnętrznych budynku. Montaż tego typu elementów metalowych nie jest trudny i można go wykonać przy pomocy odpowiedniego kleju. Sprawdzonym rozwiązaniem jest mocny i szybki klej montażowy Fix All na bazie polimerów hybrydowych SMX. Jakie właściwości tego kleju sprawiają, że warto mu zaufać?

Zalety kleju do metalu Fix All

Mówiąc o atutach kleju do metalu Fix All, przede wszystkim trzeba podkreślić jego uniwersalność. Preparat ten został opracowany w taki sposób, że bez obaw możemy go do stosować na niemal wszystkich powierzchniach, zarówno gładkich, jak i porowatych. Ma on znakomitą przyczepność m.in. do:

 • betonu,
 • tynku,
 • cegły,
 • kamienia naturalnego,
 • drewna i materiałów drewnopochodnych,
 • płyty gipsowo-kartonowej,
 • metali,
 • szkła i ceramiki,
 • większości tworzyw sztucznych.

Uniwersalność kleju montażowego Fix All wyraża się również w tym, że może być używany w pracach prowadzonych w pomieszczeniach sanitarnych (np. w łazience lub kuchni) oraz na zewnątrz budynku. Dzięki wzbogaceniu składu Fix All nowoczesnymi substancjami konserwującymi, wykazuje on wysoką i długotrwałą odporność na działanie wilgoci, grzybów i pleśni. Jest także niewrażliwy na wpływy atmosferyczne i promieniowanie UV.

Dodatkowo Fix All jest bezpieczny dla klejonych powierzchni – nie reaguje z podłożem i nie przebarwia brzegów materiałów porowatych. Istotny jest również fakt, że klej ten odznacza się bardzo niską emisją substancji lotnych i został wyróżniony znakiem jakości Emicode EC1 Plus. Do innych ważnych zalet kleju do metalu Fix All należą:

 • trwała elastyczność,
 • możliwość malowania utwardzonej spoiny wieloma typami farb (również wodnymi),
 • bardzo wytrzymałe połączenie (w przypadku mocowania ciężkich metalowych przedmiotów zalecane jest zastosowanie mocniejszej wersji kleju Fix All, tj. Fix All High Tack lub Fix ALL X-treme Power).
osoba trzymająca klej supermocny do klejenia różnych powierzchni

Jak aplikować klej Fix All?

Klej montażowy Fix All jest preparatem gotowym do użycia i przystosowanym do aplikacji standardowym pistoletem. Nie jest tutaj konieczne wykorzystanie żadnych specjalistycznych narzędzi. Na proces aplikacji składają się następujące etapy:

 1. przygotowanie kartusza – kartusz możemy otworzyć przy pomocy ostrego narzędzia; po odcięciu końcówki kartusza przykręcamy dyszę dozującą i w dalszej kolejności odcinamy jej czubek (tak przygotowany kartusz do pracy możemy umieścić w pistolecie),
 2. przygotowanie podłoża – klejone powierzchnie powinny być dokładnie oczyszczone i odtłuszczone (pamiętajmy również o usunięciu wszelkich starych szczeliw, które mogą obniżyć przyczepność preparatu),
 3. nałożenie kleju – Fix All nanosimy punktowo lub pasmami na jedną z klejonych powierzchni,
 4. przyłożenie klejonego elementu do podłoża i jego mocne dociśnięcie.

Fix All dostępny jest jednak nie tylko w kartuszu, ale również w tubce o pojemności 125 ml, która ma wbudowany aplikator, co jeszcze bardziej ułatwia pracę z klejem. Rozwiązanie to może być bardzo przydatne w przypadku klejeniadrobnych elementów metalowych.

Podczas aplikacji kleju Fix All warto pamiętać także o przygotowaniu miejsca pracy, przede wszystkim o zabezpieczeniu np. folią malarską powierzchni narażonych na niezamierzony kontakt z klejem. Jeżeli mimo to pojawią się zabrudzenia, to usuwajmy je na możliwie jak najszybciej, tj. kiedy pozostałości po kleju są jeszcze świeże. Z zadaniem tym doskonale poradzą sobie np. chusteczki czyszczące Swipex marki Soudal.

klej do klejenia różnych powierzchni, w tym drewna i terakoty

Przypadki, w których nie należy stosować kleju montażowego Fix All

Fix All może być z powodzeniem używany do klejenia większości metali i był testowany m.in. na:

 • stali nierdzewnej,
 • stali galwanizowanej elektrolitycznie,
 • stali galwanizowanej ogniowo,
 • stali ST1403,
 • aluminium AlMgSi1, AlCuMg1 oraz AlMg3.

Należy jednak mieć na uwadze pewne ograniczenia. Po preparat ten nie należy sięgać w przypadku klejenia elementów wykonanych z miedzi oraz stopów, które zawierają miedź (np. mosiądz lub brąz). Ponadto niewskazane jest stosowanie Fix All na podłożach takich jak PE, PP, PTFE
(Teflon®) oraz materiały bitumiczne.

Klej i uszczelniacz elastyczny do klejenia różnych powierzchni