Jak przykleić ozdoby świąteczne bez uszkodzeń?

Jak przykleić ozdoby świąteczne bez uszkodzeń?

Dekorujesz dom na święta? Podpowiadamy, jak przykleić świąteczne ozdoby, żeby nie uległy uszkodzeniu.

Szybkim krokiem nadchodzą święta Bożego Narodzenia – czas błogiego odpoczynku, obdarowywania prezentami oraz spotkań z bliskimi w atmosferze domowego ciepła. Większość z nas, zanimzacznie w spokoju rozkoszować się tymi wyjątkowymi chwilami, podejmie najróżniejsze wyzwania na etapie przygotowań. Poza poszukiwaniem oryginalnych upominków dla członków rodziny i przyjaciół, przyrządzeniem tradycyjnych potraw wigilijnych czy też zakrojonymi na szeroką skalę porządkami, czekają nas również prace dekoracyjne, dzięki którym świąteczne dni zyskają odpowiednią oprawę. Bożonarodzeniowe ozdoby to nie tylko kolorowa, ubrana w bombki i łańcuchy choinka – to również stroik na stół, zielone girlandy, wianek na drzwi, sznury światełek czy skarpety na kominek. Niektóre ornamenty wystarczy ustawić w odpowiednim miejscu i pozwolić im roztaczać swój niecodzienny urok, inne wymagają przeprowadzenia drobnych prac montażowych, które umożliwią ich właściwą ekspozycję. W jaki sposób przytwierdzić świąteczne dekoracje do ściany lub innych powierzchni, by zminimalizować ryzyko uszkodzeń i usterek?

Jak mocować świąteczne ozdoby?

Do zawieszenia ozdób, które najlepiej prezentują się na ścianie, drzwiach czy obudowie kominka, warto wykorzystać haczyki do użytku domowego. Oferowane są one w rożnych rozmiarach, kształtach i kolorach (w tym w wersji transparentnej), szeroka jest także gama materiałów, z których zostały wykonane. W porównaniu do np. tradycyjnego gwoździa odznaczają się wysokimi walorami estetycznymi, a po okresie świątecznym mogą nam posłużyć do zamocowania innych dekoracji lub elementów wyposażenia wnętrz. Haczyki stabilnie i trwale przytwierdzimy do podłoża za pomocą kleju montażowego. Z zadaniem tym doskonale poradzi sobie klej hybrydowy Fix All marki Soudal. Ta metoda montażu pozwoli nam uniknąć użycia młotka lub wiertaki (a za co za tym idzie – ewentualnego uszkodzenia ściany albo innego podłoża), ponadto klej Fix  All jest całkowicie bezpieczny dla niemal wszystkich materiałów budowlanych i dekoracyjnych, co oznacza, że przypadkowy kontakt kleju nawet z bardzo delikatnymi dekoracjami, nie spowoduje zniszczenia ich struktury, ani pojawienia się przebarwień.

Fix All w kartuszu czy tubce?

Ważną zaletę Fix All stanowi bardzo łatwa aplikacja – jest on gotowy do użycia i przystosowany do nakładania standardowym pistoletem do uszczelniaczy. Jednak Fix All można nabyć nie tylko w kartuszu (290 ml), ale także w mniejszej tubce o pojemności 125 ml z wbudowanym aplikatorem, co jeszcze bardziej ułatwia wykonanie prac z wykorzystaniem tego kleju. Fix All w tubce jest optymalnym rozwiązaniem w przypadku drobnych prac montażowych i projektów DIY. W takim opakowaniu oferowane są konkretnie trzy warianty Fix All:

  • Fix All Flexi – klej o ekstremalnie elastycznej spoinie,
  • Fix All Turbo – klej wyróżniający się super szybkim działaniem: umożliwia obciążenie połączenia już po 20 minutach od aplikacji, a optymalne efekty gwarantuje film kleju o grubości zaledwie 0,5 mm,
  • Fix All Crystal – klej całkowicie przezroczysty, który idealnie sprawdzi się przy montażu elementów wykonanych z transparentnych materiałów.

Neutralność chemiczna kleju Fix All czy możliwość sprawnego przeprowadzenia prac montażowych z jego użyciem nie są jedynymi powodami, dla których warto wybrać to rozwiązanie. Przemawiają za nim również takie właściwości Fix All, jak:

  • znakomita przyczepność do niemal wszystkich materiałów budowlanych, konstrukcyjnych i dekoracyjnych (w tym do betonu, cegły, drewna, ceramiki, szkła, wielu metali i tworzyw sztucznych),
  • wysoka odporność na działanie wilgoci, grzybów i pleśni (możliwość stosowania w kuchni i innych pomieszczeniach wilgotnych),
  • niewrażliwość na skrajne warunki atmosferyczne (klej rekomendowany jest również do zastosowań  zewnętrznych, co oznacza, że możemy go wykorzystać do montażu świątecznych dekoracji np. na drzwiach wejściowych czy elewacji budynku),
  • możliwość malowania utwardzonej spoiny (w tym farbami na bazie wodnej),
  • minimalna emisja substancji lotnych (potwierdzona certyfikatem Emicode EC1 Plus),
  • dostępność w kartuszu wyprodukowanym z surowców wtórnych, który może być wielokrotnie przetwarzany.

Dekoracje kominka

W wielu domach centralnym punktem świątecznej aranżacji wnętrza jest kominek, którego wygląd często w tym czasie urozmaicają girlandy czy kolorowe skarpety na prezenty. Dekorując kominek, nie zapominajmy o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa. Pamiętajmy, że wszelkie ozdoby kominkowepowinny być zamocowane w odpowiedniej odległości od otwartego ognia, a palenisko należy osłonić specjalnym ekranem. W ten sposób będziemy mogli w pełni cieszyć się ze spokojnych chwil spędzonych w gronie najbliższych i w cieple domowego ogniska.