Jak przykleić ozdoby świąteczne bez uszkodzeń?

Obraz1 1

Dekorujesz dom na święta? Podpowiadamy, jak przykleić świąteczne ozdoby, żeby nie uległy uszkodzeniu.

Szybkim krokiem nadchodzą święta Bożego Narodzenia – czas błogiego odpoczynku, obdarowywania prezentami oraz spotkań z bliskimi w atmosferze domowego ciepła. Większość z nas, zanimzacznie w spokoju rozkoszować się tymi wyjątkowymi chwilami, podejmie najróżniejsze wyzwania na etapie przygotowań. Poza poszukiwaniem oryginalnych upominków dla członków rodziny i przyjaciół, przyrządzeniem tradycyjnych potraw wigilijnych czy też zakrojonymi na szeroką skalę porządkami, czekają nas również prace dekoracyjne, dzięki którym świąteczne dni zyskają odpowiednią oprawę. Bożonarodzeniowe ozdoby to nie tylko kolorowa, ubrana w bombki i łańcuchy choinka – to również stroik na stół, zielone girlandy, wianek na drzwi, sznury światełek czy skarpety na kominek. Niektóre ornamenty wystarczy ustawić w odpowiednim miejscu i pozwolić im roztaczać swój niecodzienny urok, inne wymagają przeprowadzenia drobnych prac montażowych, które umożliwią ich właściwą ekspozycję. W jaki sposób przytwierdzić świąteczne dekoracje do ściany lub innych powierzchni, by zminimalizować ryzyko uszkodzeń i usterek?

tworzenie i klejenie stroika świątecznego

Jak mocować świąteczne ozdoby?

Do zawieszenia ozdób, które najlepiej prezentują się na ścianie, drzwiach czy obudowie kominka, warto wykorzystać haczyki do użytku domowego. Oferowane są one w rożnych rozmiarach, kształtach i kolorach (w tym w wersji transparentnej), szeroka jest także gama materiałów, z których zostały wykonane. W porównaniu do np. tradycyjnego gwoździa odznaczają się wysokimi walorami estetycznymi, a po okresie świątecznym mogą nam posłużyć do zamocowania innych dekoracji lub elementów wyposażenia wnętrz. Haczyki stabilnie i trwale przytwierdzimy do podłoża za pomocą kleju montażowego. Z zadaniem tym doskonale poradzi sobie klej hybrydowy Fix All marki Soudal. Ta metoda montażu pozwoli nam uniknąć użycia młotka lub wiertaki (a za co za tym idzie – ewentualnego uszkodzenia ściany albo innego podłoża), ponadto klej Fix  All jest całkowicie bezpieczny dla niemal wszystkich materiałów budowlanych i dekoracyjnych, co oznacza, że przypadkowy kontakt kleju nawet z bardzo delikatnymi dekoracjami, nie spowoduje zniszczenia ich struktury, ani pojawienia się przebarwień.

klej leżący na stole pośród świątecznych materiałów

Fix All w kartuszu czy tubce?

Ważną zaletę Fix All stanowi bardzo łatwa aplikacja – jest on gotowy do użycia i przystosowany do nakładania standardowym pistoletem do uszczelniaczy. Jednak Fix All można nabyć nie tylko w kartuszu (290 ml), ale także w mniejszej tubce o pojemności 125 ml z wbudowanym aplikatorem, co jeszcze bardziej ułatwia wykonanie prac z wykorzystaniem tego kleju. Fix All w tubce jest optymalnym rozwiązaniem w przypadku drobnych prac montażowych i projektów DIY. W takim opakowaniu oferowane są konkretnie trzy warianty Fix All:

  • Fix All Flexi – klej o ekstremalnie elastycznej spoinie,
  • Fix All Turbo – klej wyróżniający się super szybkim działaniem: umożliwia obciążenie połączenia już po 20 minutach od aplikacji, a optymalne efekty gwarantuje film kleju o grubości zaledwie 0,5 mm,
  • Fix All Crystal – klej całkowicie przezroczysty, który idealnie sprawdzi się przy montażu elementów wykonanych z transparentnych materiałów.

Neutralność chemiczna kleju Fix All czy możliwość sprawnego przeprowadzenia prac montażowych z jego użyciem nie są jedynymi powodami, dla których warto wybrać to rozwiązanie. Przemawiają za nim również takie właściwości Fix All, jak:

  • znakomita przyczepność do niemal wszystkich materiałów budowlanych, konstrukcyjnych i dekoracyjnych (w tym do betonu, cegły, drewna, ceramiki, szkła, wielu metali i tworzyw sztucznych),
  • wysoka odporność na działanie wilgoci, grzybów i pleśni (możliwość stosowania w kuchni i innych pomieszczeniach wilgotnych),
  • niewrażliwość na skrajne warunki atmosferyczne (klej rekomendowany jest również do zastosowań  zewnętrznych, co oznacza, że możemy go wykorzystać do montażu świątecznych dekoracji np. na drzwiach wejściowych czy elewacji budynku),
  • możliwość malowania utwardzonej spoiny (w tym farbami na bazie wodnej),
  • minimalna emisja substancji lotnych (potwierdzona certyfikatem Emicode EC1 Plus),
  • dostępność w kartuszu wyprodukowanym z surowców wtórnych, który może być wielokrotnie przetwarzany.
dłoń trzymająca klej fix all na tle szyszek i ozdób świątecznych

Dekoracje kominka

W wielu domach centralnym punktem świątecznej aranżacji wnętrza jest kominek, którego wygląd często w tym czasie urozmaicają girlandy czy kolorowe skarpety na prezenty. Dekorując kominek, nie zapominajmy o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa. Pamiętajmy, że wszelkie ozdoby kominkowepowinny być zamocowane w odpowiedniej odległości od otwartego ognia, a palenisko należy osłonić specjalnym ekranem. W ten sposób będziemy mogli w pełni cieszyć się ze spokojnych chwil spędzonych w gronie najbliższych i w cieple domowego ogniska.

choinka i prezenty świąteczne w pobliżu kominka