11 SB easy gg

Klej piankowy Soudabond Easy firmy Soudal jest gotowy do użycia i łatwy w aplikacji. Dowiedz się, jak wyglądają poszczególne etapy pracy z zastosowaniem tej piany budowlanej.

Za pomocą kleju w pianie Soudabond Easy bez problemy przymocujemy do podłoża listwy przypodłogowe i panele, parapety wewnętrzne i zewnętrzne, a także sztukaterię. Klej ten idealnie sprawdzi się również przy montażu różnego rodzaju płyt i paneli izolacyjnych (np. z polistyrenu, poliuretanu, wełny mineralnej lub korka). Co więcej, możemy go użyć do budowania ścianek działowych, przepierzeń, ekranów i murków oporowych. Prace z wykorzystaniem piany budowlanej Soudabond Easy przebiegają sprawnie i zajmują niewiele czasu. Aby osiągnąć satysfakcjonujący efekt, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Przygotowanie podłoża przed klejeniem

Zanim rozpoczniemy aplikację kleju piankowego Soudabond Easy, konieczne jest dokładne odtłuszczenie i oczyszczenie podłoża z kurzu, pyłu, starych szczeliw czy niespójnych powłok malarskich. Podłoża mocno chłonne i porowate powinny zostać zagruntowane stosownym preparatem. Wskazane jest również wykonanie wstępnego testu przyczepności na nietypowych podłożach. Nie zapominajmy również o odpowiednim zabezpieczeniu powierzchni przylegających do miejsca klejenia przed ewentualnym zabrudzeniem (w tym celu warto użyć np. folii malarskiej).

Klej piankowy – aplikacja

Aplikacja kleju w pianie Soudabond Easy składa się z następujących kroków:

  1. dokładne wymieszanie zawartości puszki (należy nią energicznie potrząsać przez około 30 sekund, a czynność mieszania powinniśmy regularnie powtarzać w trakcie pracy),
  2. nakręcenie puszki na pistolet,
  3. wyregulowanie dyszy dozującej (wylot pistoletu należy trzymać w odległości około 1-2 cm od powierzchni),
  4. nałożenie ścieżki kleju o średnicy około 3 cm na klejoną powierzchnie,
  5. dociśnięcie klejonego elementu do podłoża (po około 5 minutach od nałożenia kleju),
  6. obcięcie naddatków utwardzonego kleju przy pomocy ostrego narzędzia.

Dalszą obróbkę klejonych elementów (np. szlifowanie, tynkowanie, malowanie) możemy rozpocząć po około 60 minutach od aplikacji kleju Soudabond Easy.

Nakładanie kleju w pianie – punktowo czy pasmami?

O tym, jaką postać powinna mieć ścieżka kleju, w dużej mierze decyduje wielkość klejonego elementu oraz rodzaj pracy, którą zamierzamy wykonać.

  • Na dużych elementach, takich jak płyty gipsowo-kartonowe, płyty włókno-cementowe, płyty OSB czy płyty izolacyjne ze styropianu, klej nakładamy w warkoczach o średnicy około 3 cm po odwodzie klejonego elementu oraz zygzakiem przez jego środek.
  • Na małych elementach, takich jak niewielkie dekoracje ścienne, klej możemy nakładać punktowo.
  • Podczas murowania z bloczków z betonu komórkowego klej należy nałożyć jedną ścieżką o średnicy około 2-3 cm na każde 10 cm szerokości bloczka, a pierwszą ścieżkę w odległości około 5 cm od krawędzi klejonego elementu. Co istotne, bloczek należy ułożyć w przeciągu maksymalnie 3 minut od aplikacji kleju piankowego Soudabond Easy, a następnie dobić w pionie i poziomie gumowym młotkiem.