Czym przykleić ciężkie elementy do ściany

Dzięki klejom montażowym możesz zamocować na ścianie nawet bardzo ciężkie elementy. Warunkiem sukcesu jest wybór odpowiedniego kleju oraz jego prawidłowa aplikacja.

Klej montażowy to sprawdzony sposób na przyklejanie do ściany różnych elementów wyposażenia wnętrza bez konieczności wiercenia. Doskonale zastępuje gwoździe, śruby i wkręty, diametralnie skracając zarazem czas wykonania pracy. I nie chodzi tutaj wyłącznie o lekkie przedmioty, takie jak wieszaki na ubrania, uchwyty na ręczniki czy ramki na zdjęcia. Równie dobrze możemy wykorzystać klej montażowy do zawieszenia wielkogabarytowego lustra, ozdobnej szafki czy półki. Do tego typu zadań koniecznie będzie jednak zastosowanie kleju do ściany o bardzo wysokiej wytrzymałości spoiny i – jeśli nie mamy możliwości mechanicznego podparcia montowanego elementu – wyjątkowo mocnym chwycie początkowym. Idealnym rozwiązaniem jest w tym przypadku klej montażowy Fix All High Tack marki Soudal, który powstał na bazie polimerów hybrydowych SMX.

Dlaczego Fix All High Tack

Klej montażowy Fix All High Tack został opracowany z myślą o klejeniu bardzo ciężkich przedmiotów w sytuacji, gdy mechaniczne unieruchomienie montowanego elementu do czasu utwardzenia kleju jest utrudnione. Wytrzymałość spojenia w przypadku tego kleju wynosi do 320 kg/10 cm². Można go stosować praktycznie na wszystkich podłożach, gładkich i porowatych, suchych i wilgotnych. Fix All High Tack ma perfekcyjną przyczepność między innymi do:

 • betonu,
 • cegły,
 • klinkieru,
 • kamienia naturalnego,
 • płyty gipsowo-kartonowej,
 • drewna,
 • materiałów drewnopochodnych,
 • korka,
 • metali,
 • szkła,
 • ceramiki,
 • PCV,
 • styropianu,
 • poliwęglanów.

Klej ten jest ponadto odporny na działanie wilgoci, grzybów i pleśni, dzięki czemu z powodzeniem możemy wykorzystać go w pracach montażowych prowadzonych w łazience, kuchni czy pralni. Dodatkowo po utwardzeniu spoiny możemy go malować, nawet farbami wodnymi – to umożliwia nam uzyskanie bardzo estetycznego efektu (przy czym zawsze zalecane jest wcześniejsze wykonanie testu).

Klejenie ciężkich przedmiotów – instrukcja

Fix All High Tack zagwarantuje nam trwałe zamocowanie dużych i ciężkich przedmiotów. Podczas prac montażowych z użyciem tego kleju należy pamiętać o kilku podstawowych sprawach:

 1. Fix All High Tack aplikujemy na czyste podłoże, wolne od kurzu, pyłów, tłuszczu i pozostałości po wcześniej stosowanych klejach czy farbach. W celu oczyszczenia podłoża możemy wykorzystać specjalny preparat, np. Soudal Surface Activator.
 2. Podłoża porowate najlepiej zagruntować podkładem.
 3. Klej nakładamy pistoletem do uszczelniaczy. Przed umieszczeniem kartusza w pistolecie należy odciąć końcówkę, nie uszkadzając gwintu, a następnie przykręcić dyszę i odciąć jej czubek.
 4. W przypadku ciężkich przedmiotów klej najlepiej nakładać pionowymi paskami na jedną z klejonych powierzchni (ilość nałożonego kleju powinna być odpowiednia do wielkości i ciężaru przedmiotu, jaki zamierzamy zamontować).
 5. Spajane elementy należy złączyć i mocno docisnąć – w ten sposób klej zostanie dobrze rozprowadzony. Fix All High Tack charakteryzuje się natychmiastowym chwytem.

Montaż szklanych elementów

Jeżeli klejony element wykonany jest ze szkła lub innego przezroczystego materiału, wówczas ze względów estetycznych zalecane jest użycie kleju Fix All High Tack Clear, który łączy w sobie wysoką siłę spojenia początkowego z krystaliczną przejrzystością. Dzięki temu paski kleju na powierzchni montowanego materiału będą zupełnie niewidoczne. Fix All High Tack Clear – podobnie jak Fix All High Tack – ma perfekcyjną przyczepność do praktycznie wszystkich podłoży budowlanych, jest neutralny chemicznie i odporny na działanie wilgoci.