klejenie mebli

Chcesz naprawić drewniany mebel? A może jesteś fanem majsterkowania i szukasz kleju do drewna, dzięki któremu zrealizujesz swój pomysł? Poniższy artykuł będzie pomocny w dokonaniu właściwego wyboru.

Drewniane meble są solidne i nierzadko stanowią cenną rodzinną pamiątkę, która przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Dębowe stoły i biurka czy sosnowe szafy i komody odznaczają się ponadto wysokimi walorami estetycznymi i często pełnią w pomieszczeniu funkcję dekoracyjną. Ogromną popularnością cieszą się zwłaszcza we wnętrzach urządzonych w klasycznym lub rustykalnym stylu, które słyną z wykorzystania naturalnych materiałów. Jednak nie tylko wnętrzom przydają ciepła i przytulności: drewniane meble dbają o naszą wygodę w przydomowych ogródkach, na tarasach i balkonach. I chociaż cechują się wytrzymałością, to jednak wymagają systematycznej pielęgnacji, a niekiedy drobnych napraw. Podczas przeglądów drewnianych mebli warto mieć pod ręką sprawdzony klej, dzięki któremu usuniemy usterki. Jaki klej do drewna sprosta temu zadaniu?

Zalety kleju do drewna Fix All

Niezawodne rozwiązanie znajdziemy w portfolio firmy Soudal, która opracowała klej nowej generacji Fix All. Jest to klej na bazie polimerów hybrydowych SMX, wyróżniający się bardzo mocnym wiązaniem, łatwą aplikacją, szybkim działaniem oraz trwałą elastycznością. Fix All ma perfekcyjną przyczepność do każdego rodzaju drewna, w tym do:

  • drewna miękkiego,
  • drewna twardego,
  • drewna egzotycznego.

Co istotne, klei nawet wilgotne materiały i sprawdza się w każdych, nawet ekstremalnych warunkach. Ponieważ zawiera nowoczesne substancje konserwujące i wykazuje niewrażliwość na działanie grzybów i pleśni, możemy bez obaw użyć go do klejenia drewnianych mebli w łazience i kuchni. Mistrzowsko zda również egzamin podczas klejenia drewnianych mebli ogrodowych – jest wysoce odporny na szeroki zakres temperatur i inne wpływy atmosferyczne. Zastosowanie tego kleju pozwoli nam ponadto zadbać o wysoką estetykę połączenia drewnianych elementów, ponieważ Fix All możemy go nabyć w kilku kolorach (czarnym, białym, szarym, brązowym, a także w wersji bezbarwnej), a co więcej jego spoina po utwardzeniu daje się malować wieloma typami farb, m.in. farbami na bazie wodnej. Dla zwolenników ekologicznych materiałów chemii budowlanej z pewnością istotny będzie też fakt, że Fix All należy do klejów o minimalnej emisji substancji lotnych (posiada certyfikat Emicode EC1 Plus), nie pogarsza jakości powietrza i jest bezpieczny dla zdrowia człowieka. Dodatkowo oferowany jest w kartuszach z tworzywa PCR, czyli materiału pochodzącego z odzysku, który może być wielokrotnie przetwarzany. Nie stanowi poza tym zagrożenia dla klejonego drewna, ani żadnych innych materiałów – charakteryzuje się neutralnością chemiczną i nie przebarwia podłoża, na które jest aplikowany.

Fix All X-Treme Power na półce

Więcej niż klej do drewna

Z punktu widzenia stolarzy amatorów, którzy chcą zrealizować własny projekt mebla z drewnianymi elementami, ważnym atutem Fix All niewątpliwie będzie możliwość użycia tego preparatu nie tylko do klejenia drewna, ale właściwie wszystkich materiałów budowlanych, konstrukcyjnych i dekoracyjnych. Z powodzeniem możemy za jego pomocą łączyć drewno z:

  • większością tworzyw sztucznych,
  • metalem,
  • szkłem,
  • materiałami drewnopochodnymi,
  • kamieniem naturalnym,
  • ceramiką.

Ze względu na swoją niebywałą uniwersalność, Fix All znajduje zastosowanie również w wielu pracach remontowych i wykończeniowych. Wykorzystywany jest m.in. do mocowania różnego rodzaju elementów dekoracyjnych (np. listew i rozet), klejenia paneli, parapetów i progów, a nawet do montażu luster. W zależności od rodzaju klejonego elementu i efektu, jaki chcemy osiągnąć, możemy sięgnąć po następujące warianty kleju Fix All:

  • Fix All Flexi, czyli podstawową wersję kleju,
  • Fix All Crystal, który z uwagi na swoją transparentną spoinę przeznaczony jest przede wszystkim do klejenia szkła i innych materiałów przezroczystych,
  • Fix All High Tack, który odznacza się ekstremalnie silnym chwytem początkowym i rekomendowany jest do montażu ciężkich elementów,
  • Fix All Turbo, która umożliwia obciążenie połączenia po zaledwie 20 minutach.
Fix All Flexi na skrzynce

Zasady aplikacji

Kleje Fix All dostępne są w dwóch rodzajach opakowań: w kartuszach o pojemności 290 ml oraz w tubkach o pojemności 125 ml (poza najmocniejszą wersją tego kleju, czyli Fix All High Tack, który możemy nabyć wyłącznie w kartuszu). O ile tubka ma wbudowany aplikator, o tyle Fix All w kartuszu przystosowany jest do aplikacji za pomocą standardowego pistoletu do uszczelniaczy. Na proces aplikacji tego kleju składają się cztery podstawowe kroki, które nie powinny sprawić kłopotu fanom majsterkowania:

  • przygotowanie kartusza do pracy,
  • dokładnie oczyszczenie i odtłuszczenie klejonych powierzchni,
  • nałożenie kleju (pasmami lub punktowo) na podłoże,
  • połączenie klejonych elementów i ich mocne dociśnięcie do siebie.
Fix All Trubo na stole z narzędziami