Klej Fixall Crystal na umywalce

Urządzenie pięknej i wygodnej łazienki to czasochłonne przedsięwzięcie. Pożółkłe, pokryte brudem lub pleśnią fugi mogą szybko odebrać jej urok. Jeśli czyszczenie fug nie przynosi spodziewanego efektu – najlepiej wymienić je na nowe. Dowiedz się, jak to zrobić i jaki zapobiec ponownemu pojawieniu się problemu.

Łazienka jest nieustannie narażona na zawilgocenie. Z tego powodu bardzo ważnym etapem jej urządzania jest prawidłowe wykonanie niezbędnych uszczelnień. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na takie miejsca, jak styki wanny, umywalki i kompaktu WC ze ścianą, a także obrzeża brodzika i kabiny prysznicowej. W szczelinach wokół tych urządzeń może gromadzić się woda, a wysoka wilgotność w połączeniu z niedostateczną wentylacją pomieszczenia, wysoką temperaturą i pozostałościami mydła lub innych zanieczyszczeń organicznych często skutkuje pojawianiem się w tych miejscach grzybów i pleśni. Jednak nawet jeśli pleśń nie zaatakuje – wiele preparatów do wykonywania uszczelnień ma tendencję do żółknięcia, co również szpeci łazienkę. W sytuacji, gdy fugi są nieznacznie zabrudzone – możemy spróbować przywrócić im dawny blask przy pomocy odpowiednich środków.

Preparaty do czyszczenia fug

Do usuwania różnych osadów z fug silikonowych zalecany jest płyn Silicone Cleaner firmy Soudal. To gotowy do użycia preparat, który jest bezpieczny dla szkła oraz powierzchni ceramicznych, emaliowanych i glazurowanych (w przypadku tworzyw sztucznych nie zapomnijmy o przeprowadzeniu wstępnego testu). Po założeniu rękawiczek ochronnych należy:

 1. nasączyć ściereczkę płynem,
 2. przecierać zabrudzone miejsce (w jednym kierunku),
 3. w razie potrzeby powtórzyć czynność,
 4. przemyć fugę ciepłą wodą z detergentem (np. mydłem) i wysuszyć.

Jeżeli fugi są bardzo zabrudzone lub popękane – najlepszym rozwiązaniem jest ich wymiana.

Usunięcie starej fugi

W celu usunięcia starej fugi warto skorzystać ze sprawdzonego środka – Silicone Remover firmy Soudal. Jest to preparat w postaci żelu na bazie naturalnych rozpuszczalników, który charakteryzuje się wysoką efektywnością i szybkością działania. Doskonale zmiękcza i usuwa resztki utwardzonych silikonów, a także MS polimerów, mas akrylowych i butylowych m.in. z glazury, szkła, laminatów, aluminium, podłoży malowanych i powlekanych metali (preparatu nie należy stosować na podłożach z tworzyw sztucznych). Silicone Remover jest bardzo łatwy w użyciu:

 1. ostrożnie usuwamy starą spoinę przy pomocy ostrego narzędzia,
 2. po silnym wstrząśnięciu pojemnikiem nakładamy pędzelkiem cienką warstwę preparatu na resztki spoiny,
 3. po upływie około 10-15 minut usuwamy rozmiękczone pozostałości po starej spoinie szpachelką załączoną do opakowania,
 4. w razie potrzeby powtarzamy tę czynność,
 5. przemywamy szczelinę ciepłą wodą z detergentem.

Odpowiedni uszczelniacz do łazienki

Aby skutecznie uchronić newralgiczne miejsca w łazience przed działaniem wody, wszelkie zakamarki i zagłębienia wokół urządzeń sanitarnych należy dokładnie wypełnić przy pomocy specjalnych preparatów. W żadnym wypadku nie należy używać w tym celu akryli, które doskonale sprawdzą się przy maskowaniu szczelin i rys w betonie, murze, tynku czy drewnie, jednak nie zdadzą egzaminu w pomieszczeniach wilgotnych. Do spoinowania możemy wybrać silikony sanitarne, jednak bardzo dobrym rozwiązaniem jest również wykorzystanie innowacyjnych klejów-uszczelniaczy Fix All marki Soudal. Są one:

 • wysoce odporne na działanie wilgoci, grzybów i pleśni dzięki zawartości nowoczesnych substancji konserwujących,
 • niewrażliwe na działanie wielu chemikaliów,
 • perfekcyjnie przyczepne do niemal wszystkich podłoży.

Ważną zaletą klejów-uszczelniaczy Fix All jest ponadto bardzo wysoka wytrzymałość.

Układanie nowej fugi

Samodzielne położenie fugi przy pomocy kleju-uszczelniacza Fix All nie jest trudnym zadaniem. Żeby je wykonać, oprócz kleju-uszczelniacza będziemy potrzebować:

 • wyciskacza do uszczelniaczy,
 • noża do kartuszy,
 • taśmy malarskiej,
 • szpachelki,
 • preparatu do wygładzania fug.

Kiedy szczelina jest już oczyszczona i osuszona, możemy rozpocząć spoinowanie. O czym należy pamiętać?

 1. Przygotowując kartusz do pracy, obetnij czubek dyszy pod katem 45° w taki sposób, aby średnica otworu odpowiadała szerokości szczeliny, jaką chcemy wypełnić.
 2. Aby uzyskać prostą linię spoiny i uniknąć niepotrzebnych zabrudzeń, przyklej taśmę malarską do ściany i urządzenia, wzdłuż krawędzi fugi.
 3. Wykonaną spoinę spryskaj wodnym roztworem mydła lub specjalnym preparatem (np. Joint Finish), a następnie wyprofiluj ją przy pomocy szpachelki (dzięki temu woda będzie mogła swobodnie spływać).
 4. Taśmę malarską usuń natychmiast po obróbce fugi.

Zastosowanie kleju-uszczelniacza Fix All do wypełnienia szczelin wokół wanny, umywalki, brodzika prysznicowego czy kompaktu WC zagwarantuje nam utrzymanie wysokiego standardu higienicznego w łazience, a co za tym idzie – pomoże nam zadbać o jej nienaganną estetykę