1. Co to jest Soudabond?

Soudabond jest szybkoschnącym i wysokowydajnym klejem poliuretanowym w aerozolu do prac budowlanych, uszczelniających i instalatorskich. Ma znakomitą przyczepność do większości materiałów budowlanych, nie wypacza klejonych elementów i nie deformuje powierzchni. Przeznaczony jest do zastosowań wewnętrznych i zewnętrznych. Nie wymaga specjalnego gruntowania podłoża, nie spływa z powierzchni pionowych oraz zapewnia dodatkową izolację termiczną i akustyczną. Piana budowlana Soudabond dostępna jest w czterech wersjach: Soudabond Easy (wersja pistoletowa), Soudabond Easy do niskich temperatur, Soudabond Turbo oraz Soudabond Easy z aplikatorem Genius Gun.

2. Jakie jest zastosowanie kleju poliuretanowego Soudabond?

Klej w piance Soudabond znajduje szerokie zastosowanie w pracach budowlanych (np. budowanie ścianek działowych, przepierzeń, obiektów małej architektury, murków oporowych), pracach ociepleniowych (np. ocieplanie garaży, wiat, kontenerów, izolacja poddasza i dachu, klejenie paneli i płyt izolacyjnych), a także pracach montażowych (np. mocowanie parapetów, stopni, listew, elementów i płyt dekoracyjnych, klejenie płyt gipsowo-kartonowych i włókno-cementowych w technologii suchej zabudowy, mocowanie płyt OSB).

3. Czy klej piankowy Soudabond może być stosowany w niskich temperaturach?

Do stosowania w niskich temperaturach przeznaczony jest klej Soudabond Easy w wersji zimowej. Jego specjalna formuła zapewnia szybkie utwardzanie kleju w temperaturach do -10°C.

4. Czym wyróżnia się klej poliuretanowy Soudabond Easy z aplikatorem Genius Gun?

Genius Gun to wygodny i pewny uchwyt, który pozwala na wielokrotne użycie produktu bez ryzyka zablokowania zaworu (pracę można przerwać i wznowić w dowolnym momencie), wygodną aplikację nawet jedną ręką oraz dokładne i oszczędne dozowanie kleju piankowego, co diametralnie ogranicza zbędne naddatki wymagające obcięcia. Zastosowanie kleju w pianie Soudabond Easy z aplikatorem Genius Gun podnosi poziom bezpieczeństwa podczas pracy na wysokości, gwarantuje również wysoki komfort pracy w miejscach trudno dostępnych.

5. Czym wyróżnia się klej piankowy Soudabond Turbo?

Pianoklej Soudabond Turbo jest błyskawiczny. Charakteryzuje się bardzo szybkim chwytem początkowym, który gwarantuje pewne wstępne mocowanie. Dalsza obróbka klejonych elementów jest możliwa już po 15 minutach od momentu aplikacji. Zastosowanie kleju w piance Soudabond Turbo skraca czas montażu materiałów dekoracyjnych i izolacyjnych aż o 30%.

6. Czy klej poliuretanowy Soudabond jest przystosowany do aplikacji pistoletem?

Kleje Soudabond Easy, Soudabond Easy do niskich temperatur oraz Soudabond Turbo są przystosowane do aplikacji pistoletem. Kleju Soudabond Easy z aplikatorem Genius Gun nie nakłada się za pomocą pistoletu.

7. Czy klej w piance Soudabond jest gotowy do użycia?

Tak, wszystkie wersje kleju Soudabond są gotowe do użycia, dzięki czemu prace przebiegają znacznie szybciej niż przy użyciu tradycyjnych klejów budowlanych.

8. Jak przygotować klej piankowy Soudabond Easy z aplikatorem Genius Gun do pracy?

Przed aplikacją należy dokładnie wymieszać zawartość puszki z pianą budowlaną, energicznie nią potrząsając około 20-30 razy (wskazane jest regularne powtarzanie mieszania w trakcie pracy). Następnie otwieramy pokrywę na górze rękojeści w celu odblokowania spustu (aby zabezpieczyć się przed skutkami przypadkowego uruchomienia zaworu, należy założyć rękawiczki i okulary ochronne). W dalszej kolejności wyprostowujemy rurkę dozującą i ustawiamy puszkę w pozycji do góry dnem. Ostrożne naciskanie na spust pozwoli nam precyzyjnie kontrolować ilość uwalnianego kleju w pianie i szybkość dozowania.

9. Jak zabezpieczyć  klej w aerozolu Soudabond Easy z aplikatorem Genius Gun po pracy?

Po zakończeniu pracy należy wyłamać zatyczkę znajdującą się w rękojeści, a następnie nakręcić zatyczkę na rurkę dozującą i zamknąć pokrywę w celu zablokowania spustu. Przed wznowieniem pracy należy powtórnie wymieszać zawartość puszki, potrząsając nią energicznie 20-30 razy.

10. Ile wynosi wydajność kleju piankowego Soudabond?

Jedno opakowanie piany budowlanej Soudabond Easy (w wersji pistoletowej, zimowej oraz z aplikatorem Genius Gun) wystarcza do zamocowania 12 m² paneli przy aplikacji ścieżki o średnicy 30 mm. Natomiast jedno opakowanie kleju Soudabond Turbo umożliwia zamocowanie do 14 m² paneli przy aplikacji ścieżki o średnicy 30 mm. Co więcej, dzięki nowatorskiej konstrukcji zaworu Duravalve, kleje poliuretanowe Soudabond Easy w wersji pistoletowej oraz Soudabond Turbo zachowują maksymalną wydajność przez cały okres przydatności do użycia, który wynosi 24 miesiące.

11. Czy klej w piance Soudabond może być aplikowany na powierzchnie pionowe?

Tak, Soudabond jest klejem tikostropowym, co oznacza, że może być stosowany zarówno w poziomie, jak i pionie.

12. Czy klej w aerozolu Soudabond można malować?

Tak, w razie potrzeby spoina kleju piankowego Soudabond może być malowana wieloma typowymi farbami, jednak zalecane jest wcześniejsze wykonanie próby.

13. Czy piana budowlana Soudabond jest odpowiednia do zastosowań zewnętrznych?

Klej poliuretanowy Soudabond może być stosowany zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Jest on odporny na działanie wilgoci, pleśni i wielu chemikaliów, dlatego można go stosować również w pomieszczeniach sanitarnych, np. do wykonania obudowy wanny lub brodzika prysznicowego .

14. Jak długo schnie klej Soudabond?

Pełne utwardzenie kleju w piance Soudabond Easy dla ścieżki o średnicy 30 mm następuje po około 12 godzinach od momentu aplikacji, przy czym czas utwardzania kleju Soudabond zależy również od takich czynników, jak rodzaj klejonej powierzchni czy temperatura panująca w otoczeniu.

15. Jakie materiały klei Soudabond?

Klej poliuretanowy Soudabond jest doskonale przyczepny do większości materiałów stosowanych w budownictwie (m.in. do betonu, cegły, płyt gipsowo-kartonowych, drewna i materiałów drewnopochodnych, metali oraz wielu tworzyw sztucznych z wyjątkiem PE, PP i PTFE), ponadto klei nawet wilgotne materiały.

16. Czy klej w aerozolu Soudabond może być aplikowany na nierówne podłoże?

Tak, klej Soudabond spienia się podczas utwardzania, wypełniając szczeliny i nierówności podłoża.

17. Jak usunąć klej piankowy Soudabond?

Do usuwania świeżych zabrudzeń z narzędzi oraz podłoży odpornych na działanie chemikaliów można zastosować płyn czyszczący do pianki firmy Soudal lub ściereczki czyszczące Swipex. Utwardzony klej można usunąć tylko mechanicznie.

18. Po jakim czasie możliwa jest dalsza obróbka klejonych materiałów?

W przypadku zastosowania klejów Soudabond Easy z aplikatorem Genius Gun, Soudabond Easy w wersji pistoletowej oraz w wersji zimowej dalsza obróbka klejonych materiałów (np. szlifowanie, tynkowanie, malowanie) jest możliwa po 60 minutach od momentu aplikacji. W przypadku zastosowania kleju w piance Soudabond Turbo – już po 15 minutach.

Zadbaj o bezpieczny wybór

Produkt spełnia najbardziej restrykcyjne normy UE w zakresie ograniczenia emisji lotnych związków chemicznych, mogących stanowić zagrożenia dla zdrowia.