Rodzaje specjalistycznych klejów i ich zastosowanie

opakowanie kleju ekstramocnego leżące w skrzynce z narzędziami

Użycie nieodpowiedniego kleju podczas realizacji prac remontowo-wykończeniowych może okazać się bardzo kosztownym błędem. Podpowiadamy, czym są kleje specjalistyczne i kiedy warto po nie sięgnąć.

Opracowanie wyczerpującej listy sytuacji, w których jest wymagane lub wskazane zastosowanie kleju, graniczy z niemożliwością. Preparat ten bez wątpienia należy do najpopularniejszych materiałów, powszechnie wykorzystywanych zarówno przez profesjonalistów, jak i fanów majsterkowania. Za pomocą kleju możemy m.in. naprawić uszkodzone obuwie, wykonać oprawę książki, przytwierdzić półkę do ściany lub zamocować materiały izolacyjne na dachu. Oczywiście nie każdy klej sprawdzi się w każdych warunkach i w przypadku każdego zadania. Dany preparat może np. odznaczać się perfekcyjną przyczepnością do drewna, ale okazać się zupełnie bezużyteczny, kiedy zależy nam na trwałym połączeniu ze sobą metalowych elementów. Inny świetnie sprawdzi się podczas klejenia paneli podłogowych, ale nie będzie dobrym rozwiązaniem, jeśli na podłodze została wykonana instalacja ogrzewania płaszczyznowego. Jeszcze inny umożliwi nam solidne zamocowanie płytki ceramicznej w łazience, ale nie zda egzaminu, jeśli wykorzystamy go do montażu płytek na schodach zewnętrznych. Świat klejów jest o wiele bardziej różnorodny i skomplikowany, niż wydaje się na pierwszy rzut oka. Ważne miejsce zajmują w nim tzw. kleje specjalistyczne. Czym są i jakie jest spektrum ich zastosowania?

Klej specjalistyczny, czyli jaki?

Pod nazwą „klej specjalistyczny” kryją się zazwyczaj preparaty przeznaczone do klejenia elementów z konkretnego materiału lub w określonych warunkach. Krótko mówiąc, są to kleje do specjalnych zastosowań. Przykładami klejów specjalistycznych będą zatem:

  • klej do korka – za jego pomocą przykleimy do ściany lub podłogi różnego rodzaju wykładziny korkowe,
  • klej do PCV – preparat do klejenia np. rynien, rur i kształtek PCV
  • klej do styropianu – rozwiązanie rekomendowane do montażu płyt styropianowych,
  • klej do kamienia naturalnego – preparat zalecany do klejenia np. granitu i marmuru, który nie powoduje przebarwień na powierzchni kamieni naturalnych,
  • klej do luster – za jego pomocą przymocujemy do ściany lustro, bez ryzyka uszkodzenia warstwy srebrzankowej,
  • klej do wykładzin – preparat przeznaczony do klejenia m.in. wykładzin dywanowych,
  • klej do glazury i teraktory – rozwiązanie zalecane do montażu płytek ceramicznych na ścianach i podłogach.

Stawiając na kleje specjalistyczne podczas prac remontowo-wykończeniowych, musimy liczyć się z tym, że niemal każde zadanie będzie wymagało zastosowania innego kleju, co oznacza poważne nakłady finansowe i czasowe. Ograniczeń tego typu unikniemy, jeśli zdecydujemy się na użycie kleju uniwersalnego. Jaki preparat perfekcyjnie klei niemal wszystkie materiały, i to nawet w ekstremalnych warunkach?

Fix All Flexi alternatywą dla klejów specjalistycznych

Niezawodnym klejem o bardzo szerokim zakresie zastosowań jest propozycja firmy Soudal, a mianowicie Fix All Flexi – klej nowej generacji na bazie polimerów hybrydowych SMX. Klej ten ma znakomitą przyczepność do większości materiałów budowlanych i konstrukcyjnych (również wilgotnych), takich jak: drewno i materiały drewnopochodne, beton, cegła, szkło, ceramika, kamień naturalny, a także większość metali i tworzyw sztucznych. Gwarantuje bardzo mocne połączenie, trwałą elastyczność spoiny oraz skrócenie czasu, jaki potrzebny jest na wykonanie prac (preparat jest gotowy do użycia i szybko wiąże). Fix All Flexi może być ponadto używany w pomieszczeniach mokrych (wykazuje odporność na działanie wilgoci, grzybów i pleśni) i jest odpowiedni do zastosowań zewnętrznych (cechuje go niewrażliwość na wpływy atmosferyczne i promieniowanie UV). Jego zaletami są także: ekologiczność (posiada znak jakości Emicode EC1 Plus, przyznawany materiałom o minimalnej emisji lotnych związków organicznych), łatwość użycia (nakłada się go standardowym pistoletem do uszczelniaczy na oczyszczone i odtłuszczone podłoże) oraz możliwość malowania wieloma typami farb, jeśli ze względów estetycznych zachodzi taka potrzeba.

Poza bazową wersją kleju (Fix All Flexi), firma Soudal oferuje również:

  • Fix All High Tack o ekstremalnie wysokiej wytrzymałości spojenia,
  • Fix All Crystal o całkowicie przejrzystej spoinie,
  • Fix All Turbo o maksymalnie szybkim działaniu.

Kiedy nie stosować Fix All Flexi?

Do nielicznych sytuacji, w których Fix All Flexi nie powinien być stosowany, należą przede wszystkim:

  • klejenie i uszczelnianie akwariów,
  • klejenia PE, PP, PTFE (Teflon®),
  • klejenie materiałów bitumicznych,
  • klejenie miedzi i stopów zawierających miedź.