Rodzaje klejów wraz z ich zastosowaniem

Podczas wykonywania wielu prac remontowo-wykończeniowych i dekoracyjnych użycie kleju jest koniecznością. Sprawdź, jaki klej wybrać w konkretnych sytuacjach.

Wydaje się, że nie ma nic prostszego niż sklejenie dwóch elementów – wystarczy nałożyć klej na powierzchnie materiałów, które zamierzamy ze sobą połączyć, następnie docisnąć elementy i spokojnie poczekać do momentu utwardzenia spoiny, po czym klejone materiały możemy poddać ewentualnej dalszej obróbce, czyli np. szlifowaniu czy malowaniu. Sytuacja jest jednak o wiele bardziej skomplikowana. Po pierwsze, klejone powierzchnie muszą być odpowiednio przygotowane – niektóre wystarczy dokładnie oczyścić i odtłuścić, inne wymagają zagruntowania odpowiednim preparatem. Po drugie, nie każdy klej sprawdzi się na danej powierzchni – np. użycie kleju, który zawiera rozpuszczalniki, do mocowania płyt styropianowych podczas prac związanych z ociepleniem budynku, może doprowadzić do uszkodzenia styropianu i cały nasz wysiłek pójdzie na marne. Stąd bezwzględnie musimy zapoznać się z informacjami, które producent umieścił na opakowaniu kleju. Stosunkowo bezpiecznym wyborem są kleje przeznaczone do konkretnych zastosowań, np. klej do drewna, klej do wykładzin, klej do korka, klej do parkietów czy klej do PCV. Czasami jednak zróżnicowana oferta klejów może wprawić nas w zakłopotanie i trudno nam znaleźć odpowiedź na pytanie, czy z danym zadaniem lepiej poradzi sobie klej jednoskładnikowy czy dwuskładnikowy, naturalny czy syntetyczny, rozpuszczalnikowy czy polimerowy. W większości wypadków bardzo dobrym rozwiązaniem, które powstało dzięki rozwojowi nowoczesnych technologii, jest zastosowanie kleju uniwersalnego.

Klej uniwersalny, czyli jaki?

Ujmując rzecz krótko, klej uniwersalny to taki, który klei wszystko w nawet najbardziej ekstremalnych warunkach. Przykładem kleju o uniwersalnym zastosowaniu jest oferowany przez firmę Soudal klej Fix All Flexi na bazie polimerów hybrydowych SMX. Fix All Flexi ma znakomitą przyczepność do niemal wszystkich materiałów budowlanych, zarówno porowatych, jak i nieporowatych. Z powodzeniem możemy go użyć na takich podłożach, jak:

  • beton,
  • tynk
  • cegła,
  • glazura i terakota,
  • kamień naturalny,
  • płyta gipsowo-kartonowa,
  • drewno i materiały drewnopochodne,
  • metal,
  • szkło,
  • większość tworzyw sztucznych (w tym PCV i styropianu).

Co istotne, Fix All Flexi klej nawet wilgotne materiały, jest wysoce odporny na wpływy atmosferyczne i promieniowanie UV, a dzięki zawartości nowoczesnych substancji konserwujących wykazuje także długotrwałą odporność na działanie wilgoci, grzybów oraz pleśni. W rezultacie możemy go wykorzystać w pracach remontowo-wykończeniowych i dekoracyjnych właściwie w każdym pomieszczeniu (również w łazience, kuchni i innych pomieszczeniach mokrych), a ponadto w pracach prowadzonych na zewnątrz budynku. Dodatkowymi zaletami Fix All Flexi jest bezwonność, neutralność chemiczna oraz nieszkodliwość dla środowiska naturalnego (minimalna emisja substancji lotnych jest potwierdzona certyfikatem EC1 Plus).

Fix All Flexi idealnie sprawdzi się podczas wykonywania takich zadań, jak:

  • mocowanie i fugowanie elementów wykończeniowych i dekoracyjnych (m.in. listew przypodłogowych, paneli, rozet i luster),
  • klejenie tabliczek informacyjnych czy skrzynek na ścianach zewnętrznych,
  • montaż materiałów wykończeniowych (np. płytek ceramicznych) w kuchni i łazience,
  • klejenie i fugowanie płyt z kamienia naturalnego,
  • mocowanie różnego typu płyt izolacyjnych w pracach ociepleniowych.

Fix All Flexi ułatwi także realizację rozmaitych projektów DIY. Za jego pomocą wykonamy np. oryginalne ozdoby (np. figurki z kamyczków, ramki na zdjęcia) czy meble. W przypadku dużych projektów najlepiej zaopatrzyć się w klej Fix All Flexi w kartuszu o pojemności 290 ml (klej nakłada się standardowym pistoletem do uszczelniaczy), a podczas drobnych prac dekoratorskich – sięgnąć po Fix All Flexi w tubce o pojemności 125 ml.

Gama klejów Fix All obejmuje również kleje do zadań specjalnych:

  • Fix All Crystal,
  • Fix All High Tack,
  • Fix All Turbo.

W jakich sytuacjach warto po nie sięgnąć?

Klejenie szklanych elementów

Fix All Crystal jest klejem wyróżniającym się krystalicznie transparentną spoiną. W związku z tym klej ten mistrzowsko zda egzamin podczas klejenia elementów wykonanych ze szkła i innych przezroczystych materiałów. W ten sposób zyskamy gwarancję, że spoina klejowa będzie niewidoczna.

Montaż ciężkich przedmiotów

Fix All High Tack jest klejem o bardzo mocnym chwycie początkowym, dlatego bardzo dobrze sprawdzi się podczas mocowania wielkogabarytowych i ciężkich elementów. Co istotne, stosując Fix All High Tack, nie musimy mechanicznie podpierać klejonych przedmiotów do momentu utwardzenia kleju.

Błyskawiczne prace montażowe

Czasami kiedy realizujemy prace wykończeniowe lub dekoracyjne, priorytetem jest dla nas jak najszybsze ich zakończenie. W tej sytuacji wskazane jest wykorzystanie błyskawicznego kleju Fix All Turbo. Klej ten umożliwia obciążenie połączenia zaledwie po 20 minutach od nałożenia, i to przy cienkowarstwowej aplikacji na porowatym podłożu.