8

Chcesz ozdobić ścianę płytkami gipsowymi? W poniższym artykule znajdziesz odpowiedź na pytanie, jaki klej doskonale sprawdzi się podczas ich montażu.

Płytki gipsowe stanowią wyszukaną dekorację ściany i mogą efektownie wzbogacić walory wizualne salonu, sypialni oraz innych pomieszczeń w naszym domu. Dostępne są w różnych rozmiarach, kształtach i kolorach, potrafią także doskonale naśladować wygląd m.in. cegły i kamienia naturalnego. Ponadto nie są trudne w montażu i nie wymagają fugowania, dzięki czemu wykonanie dekoracji z płytek gipsowych nie należy do czasochłonnych, ani trudnych przedsięwzięć. Aby jednak dekoracja ta była trwała, istotną kwestią jest zastosowanie odpowiedniego kleju do zamocowania płytek gipsowych. Jakie rozwiązanie zagwarantuje nam osiągnięcie pożądanego rezultatu?

Klej do płytek gipsowych Fix All

Klejenie płytek gipsowych jest zadaniem, z którym idealnie poradzi sobie klej nowej generacji Fix All, opracowany przez firmę Soudal. Fix All powstał na bazie polimerów hybrydowych SMX, odznacza się silnym wiązaniem, trwałą elastycznością, szybkością działania, a także znakomitą przyczepnością do niemal wszystkich podłoży porowatych i nieporowatych, jakie stosowane są w budownictwie. Za jego pomocą bez problemu przykleimy płytki gipsowe m.in. do:

 • betonu,
 • tynku,
 • drewna i materiałów drewnopochodnych,
 • płyt gipsowo-kartonowych.

Klej Fix All nie zawiera rozpuszczalników, jest neutralny chemicznie i praktycznie bezwonny. Jest bezpieczny dla dekoracyjnych materiałów, w tym również dla płytek gipsowych. Charakteryzuje się także minimalną emisją lotnych związków organicznych (posiada certyfikat Emicode EC1 Plus) i nie stanowi zagrożenia dla środowiska naturalnego. Oferowany jest ponadto w ekologicznych kartuszach, które zostały wyprodukowane z tworzywa PCR (jest to materiał pochodzący z recyklingu, który można wielokrotnie przetwarzać).

opakowanie kleju do płytek gipsowych

Klejenie płytek gipsowych krok po kroku

Do ważnych zalet kleju do płytek gipsowych Fix All należy również łatwość jego użycia. Klej ten jest przystosowany do aplikacji standardowym pistoletem do uszczelniaczy i nie wymaga użycia żadnych specjalistycznych narzędzi. Na proces aplikacji Fix All składa się pięć kluczowych kroków:

 • przygotowanie powierzchni klejenia (podłoże powinno być wolne od kurzu i pyłu oraz odtłuszczone, aby przyczepność Fix All nie uległa osłabieniu),
 • przygotowanie kartusza do pracy (kartusz otworzymy za pomocą noża do kartuszy lub innego ostrego narzędzia),
 • umieszczenia kartusza w pistolecie,
 • nałożenie kleju na płytkę gipsową (punktową lub pasmami, w zależności od wielkości płytki),
 • przyłożenie płytki do ściany i dociśnięcie jej do podłoża.

Pistolet pozwala na precyzyjną aplikację kleju i uniknięcie zbędnych zabrudzeń, jednak przed rozpoczęciem prac montażowych warto zaopatrzyć się w chusteczki czyszczące Swipex marki Soudal, za pomocą których bez problemu usuniemy ewentualne świeże resztki kleju z powierzchni nieporowatych, a także z narzędzi i dłoni.

chusteczki do usuwania ciężkich zabrudzeń

Fix All klei nie tylko płytki gipsowe

Klej Fix All nie jest przeznaczony wyłącznie do klejenia płytek gipsowych. Z powodzeniem możemy go użyć również m.in. do klejenia płytek ceramicznych w łazienkach, kuchniach i innych pomieszczeniach sanitarnych. Fix All sprawdza się w każdych warunkach, klei nawet wilgotne materiały i zawiera nowoczesne substancje biobójcze, dzięki którym jest długotrwale odporny na działanie wilgoci, pleśni, grzybów oraz wielu chemikaliów. Co więcej, znajduje zastosowanie przy klejeniu różnego rodzaju płytek na zewnątrz budynku, np. na tarasach, balkonach i schodach. Jest niewrażliwy na wpływy atmosferyczne (np. mróz i wiatr), szeroki zakres temperatur oraz promieniowanie UV. Warto podkreślić, że ze względu na swoją neutralność chemiczną Fix All może być bez obaw wykorzystany do klejenia i fugowania płytek z kamienia naturalnego. Spektrum zastosowań tego kleju poszerzają takie prace, jak:

 • klejenie paneli, parapetów i progów,
 • klejenie listew przypodłogowych i ściennych, rozet oraz gzymsów,
 • mocowanie luster,
 • mocowanie skrzynek pocztowych, tabliczek informacyjnych i znaków przestrzennych na zewnętrznych ścianach budynku,
 • klejenie płyt izolacyjnych z korka, styropianu, styroduru i wełny mineralnej podczas wykonywania warstwy ocieplenia,
 • elastyczne połączenia elementów w konstrukcjach narażonych na wibracje.

Należy przy tym pamiętać, że klej Fix All nie powinien być używany do klejenia PE, PP, PTFE (Teflon®), materiałów bitumicznych oraz miedzi, brązu, mosiądzu i innych stopów zawierających miedź.