Mocowanie półek bez gwoździ – metody klejenia

opakowanie kleju stojące przy zegarze ściennym

Mieszkasz w małej przestrzeni? Chcesz zaoszczędzić nieco miejsca na podłodze i zamiast kupować kolejny regał, myślisz o półkach ściennych? Wyjaśniamy, jak  przebiega mocowanie półek bez wiercenia.

Jak przymocować półkę bez wiercenia?

Półki ścienne są doskonałym rozwiązaniem w mieszkaniu o niewielkim metrażu, kiedy szafa czy regał po prostu zagraciłyby i tak ograniczoną już przestrzeń. Często są one również ciekawą dekoracją na ścianie i sposobem na wyeksponowanie np. cennych pamiątek w salonie, lub też zabawek w pokoju dziecięcym. Tym bardziej, że oferta półek ściennych jest doprawdy przebogata – dostępne są w wielu kolorach i kształtach, mogą być wykonane z różnych materiałów i bez problemu ułożymy z nich finezyjne, designerskie kompozycje. Kwestią, która nierzadko odstrasza nas od zastosowanie tego rozwiązania, jest mocowanie półek do ściany, a konkretnie przekonanie, że w realizacji tego przedsięwzięcia nie unikniemy użycia wiertarki lub młotka. Czy przekonanie to jest słuszne? Oczywiście, że nie!

Klej zamiast młotka i wiertarki

Montaż półek przy pomocy wkrętów i kołków absolutnie nie wyczerpuje możliwości, jakie mamy do dyspozycji. Alternatywą dla tej tradycyjnej metody jest montowanie półek do ściany bez wiercenia, np. przy pomocy kleju montażowego. Przyklejanie półek do ściany jest techniką niezwykle prostą i jednocześnie bardzo skuteczną. Pod warunkiem, rzecz jasna, że sięgniemy po odpowiedni klej montażowy. Sprawdzoną propozycją jest klej Fix All z portfolio firmy Soudal, który pozwoli nam szybko uzyskać zamierzone efekty, nawet jeśli nie jesteśmy fanami majsterkowania z wieloletnim doświadczeniem. Co przemawia na korzyść kleju Fix All? Czym wyróżnia się od innych klejów montażowych?

Po pierwsze, klej ten ma perfekcyjną przyczepność do niemal wszystkich materiałów budowlanych i konstrukcyjnych (również wilgotnych), a w rezultacie bez problemu zamocujemy za jego pomocą półki ścienne wykonane m.in. z:

  • drewna,
  • materiałów drewnopochodnych,
  • kamienia naturalnego,
  • plastiku,
  • metalu,
  • szkła.

Po drugie, daje gwarancję szybkiego i bardzo mocnego połączenia.

Po trzecie, klej ten doskonale sprawdzi się właściwie w każdych, nawet ekstremalnych warunkach. Dzięki zawartości nowoczesnych substancji biobójczych, może być stosowany w pomieszczeniach o podwyższonym stopniu wilgotności, np. do przyklejenia półek do ściany w łazience czy kuchni. Ponieważ jest wysoce odporny na działanie warunków atmosferycznych i promieniowanie UV, celująco zda egzamin również na zewnątrz budynku (np. wiata czy altana ogrodowa).

Po czwarte, Fix All marki Soudal jest bardzo łatwy w aplikacji. Klej ten nakłada się punktowo lub pasmami na jedną z klejonych powierzchni po ich uprzednim przygotowaniu – powinny być dokładnie oczyszczone i odtłuszczone. Do aplikacji kleju nie są potrzebne żadne specjalistyczne narzędzia, wystarczy standardowy pistolet do uszczelniaczy.

Po piąte, klej ten nie reaguje z podłożem i nie niszczy klejonych elementów. Może być wykorzystany do montowania półek do ściany bez wiercenia, nawet jeśli wykonane są one z delikatnych materiałów.

Po szóste, Fix All jest klejem ekologicznym, co oznacza, że nie stanowi żadnego zagrożenia dla środowiska naturalnego (o tym, że nie emituje szkodliwych substancji lotnych, świadczy wyróżnienie tego kleju znakiem EC1 Plus).

Po siódme, dostępny jest w kilku kolorach (białym, brązowym, czarnym i szarym), a w razie potrzeby jego spoina daje się malować różnymi rodzajami farb, również farbami na bazie wodnej. Dzięki temu efekt prac montażowych jest wysoce estetyczny. W rodzinie klejów Fix All znajdziemy również rozwiązanie dedykowane do mocowania półek bez wiercenia w wypadku, gdy wykonane są one ze szkła lub innych materiałów przezroczystych.

Dlaczego warto mocować półki bez wiercenia?

Mocowanie półek na klej jest idealnym rozwiązaniem, jeśli chcemy uniknąć wiercenia dziur w ścianie. Tego typu ingerencja w strukturę ścian może narazić je na uszkodzenie, a w sytuacji, gdy pokryte są np. okładziną płytkową – prace naprawcze mogą być kosztowne. Ponadto mocowanie półek do ścianyza pomocą kleju jest sprawdzoną propozycją dla wszystkich, którzy chcą szybko i bez zbędnego hałasu zamocować półki, a nie mają pod ręką wiertarki, lub też nie nabyli doświadczenia w jej obsłudze i z tego powodu zależy im na uniknięciu konieczności jej użycia.

Czy bezpieczne jest montowanie półek bez wiercenia?

Półki prawidłowo przymocowane do ściany za pomocą wysokiej jakości kleju montażowego nie mogą być nadmiernie obciążane. Półka zamontowana w ten sposób służy do przechowywania lekkich przedmiotów. Jeżeli zależy nam na przytwierdzeniu półki, której obciążenie będzie znaczne, wówczas ze względów bezpieczeństwa najlepszym rozwiązaniem będzie montaż z wykorzystaniem wkrętów i kołków rozporowych.

Warto dodać, że wśród klejów montażowych dostępnych na rynku można znaleźć takie, które wyróżniają się bardzo mocnym chwytem początkowym(do 320 kg/10 cm²) oraz wyjątkowo silnym wiązaniem, np. Fix All High Tack. Klej ten jest najlepszym rozwiązaniem wszędzie tam, gdzie mocujemy ciężkie przedmioty, a nie mamy możliwości ich mechanicznego podparcia do momentu utwardzenia spoiny.

Mocowanie półek ze szkła

Szklane półki ścienne coraz częściej zdobią nie tylko nasze łazienki, ale również salony urządzone w stylu nowoczesnym. Jeżeli ze względów aranżacyjnych zdecydujemy się na półki wykonane z tego materiału, to do ich montażu rekomendowany jest klej montażowy Fix All Crystal. Wyróżnia się on absolutnie przezroczystą spoiną, bez żadnych zmętnień. Warto po niego zatem sięgnąć w każdej sytuacji, w której niezbędne jest niewidoczne połączenie elementów.

Dodatkowe metody montowania półek bez wiercenia

Poza metodą mocowania półek do ściany za pomocą kleju istnieją również inne rozwiązania, które nie wymagają zastosowania wiertarki. Do najpopularniejszych z nich należą:

  • półki samoprzylepne,
  • półki zawieszane na uchwytach samoprzylepnych,
  • półki stojące.

Półki samoprzylepne

Tego typu półka najczęściej posiada samoprzylepną powłokę. Jej montaż polega na usunięciu z powłoki folii ochronnej i przytwierdzeniu półki bezpośrednio do podłoża. Półki samoprzylepne znajdują zastosowanie głównie w łazienkach.

Półki zawieszane na uchwytach samoprzylepnych

W tym przypadku do półki zazwyczaj dołączane są specjalne haczyki samoprzylepne, które przyklejamy do ściany, a następnie zawieszamy na nich półkę. Podobnym rozwiązaniem jest montaż półki za pomocą przyssawek.

Półki stojące

Alternatywą dla półek wiszących, które wymagają montażu na ścianie, są oczywiście półki stojące, które umieszcza się na podłodze, bez konieczności przytwierdzania ich do podłoża za pomocą kleju lub śrub.

Dostosowanie metody do powierzchni mocowania

Niezależnie od sposobu, w jaki przeprowadzimy mocowanie półek bez wiercenia, zawsze należy zapoznać się z instrukcjami producenta kleju, półki lub uchwytów samoprzylepnych, żeby mieć pewność, że dane rozwiązanie sprawdzi się w przypadku konkretnej powierzchni. Ogólnie rzecz ujmując, półki samoprzylepne, a także samoprzylepne haczyki i przyssawki przeważnie bardzo dobrze zdają egzamin na podłożach gładkich, takich jak płytki ceramiczne, z kolei dobrej jakości klej montażowy znajdzie zastosowanie również w przypadku betonu, cegły, drewna i materiałów drewnopochodnych.