Mocowanie półek bez gwoździ

Mieszkasz w małej przestrzeni? Chcesz zaoszczędzić nieco miejsca na podłodze i zamiast kupować kolejny regał, myślisz o półkach ściennych? Podpowiadamy, jak je zamocować bez tradycyjnych gwoździ, śrub i wkrętów.

Półki ścienne są doskonałym rozwiązaniem w mieszkaniu o niewielkim metrażu, kiedy szafa czy regał po prostu zagraciłyby i tak ograniczoną już przestrzeń. Często są one również ciekawą dekoracją na ścianie i sposobem na wyeksponowanie np. cennych pamiątek w salonie, lub też zabawek w pokoju dziecięcym. Tym bardziej, że oferta półek ściennych jest doprawdy przebogata – dostępne są w wielu kolorach i kształtach, mogą być wykonane z różnych materiałów i bez problemu ułożymy z nich finezyjne, designerskie kompozycje. Kwestią, która nierzadko odstrasza nas od zastosowanie tego rozwiązania, jest montaż półek ściennych, a konkretnie przekonanie, że w realizacji tego przedsięwzięcia nie unikniemy użycia wiertarki lub młotka. Czy przekonanie to jest słuszne? Oczywiście, że nie!

Klej zamiast młotka i wiertarki

Montaż półek przy pomocy tradycyjnych gwoździ, śrub czy wkrętów absolutnie nie wyczerpuje możliwości w tym zakresie. Alternatywą dla tych tradycyjnych metod jest zamocowanie półek przy pomocy kleju montażowego. Montaż na klej jest metodą niezwykle prostą i jednocześnie bardzo skuteczną. Pod warunkiem, rzecz jasna, że sięgniemy po odpowiedni klej montażowy. Sprawdzoną propozycją jest klej Fix All z portfolio firmy Soudal, który pozwoli nam szybko uzyskać zamierzone efekty, nawet jeśli nie jesteśmy majsterkowiczami z wieloletnim doświadczeniem. Co przemawia na korzyść kleju Fix All? Czym wyróżnia się od innych klejów montażowych?

Po pierwsze, klej ten ma perfekcyjną przyczepność do niemal wszystkich materiałów budowlanych i konstrukcyjnych (również wilgotnych), a w rezultacie bez problemu zamocujemy za jego pomocą półki ścienne wykonane m.in. z:

  • drewna,
  • materiałów drewnopochodnych,
  • kamienia naturalnego,
  • plastiku,
  • metalu,
  • szkła.

Po drugie, daje gwarancję szybkiego i bardzo mocnego połączenia.

Po trzecie, klej ten doskonale sprawdzi się właściwie w każdych, nawet ekstremalnych warunkach. Dzięki zawartości nowoczesnych substancji biobójczych, może być stosowany w pomieszczeniach o podwyższonym stopniu wilgotności, np. w łazience czy kuchni. Ponieważ jest wysoce odporny na działanie warunków atmosferycznych i promieniowanie UV, celująco zda egzamin również na zewnątrz budynku (np. wiata czy altana ogrodowa).

Po czwarte, Fix All marki Soudal jest bardzo łatwy w aplikacji. Klej ten nakłada się punktowo lub pasmami na jedną z klejonych powierzchni po ich uprzednim przygotowaniu – powinny być dokładnie oczyszczone i odtłuszczone. Do aplikacji kleju nie są potrzebne żadne specjalistyczne narzędzia, wystarczy standardowy pistolet do uszczelniaczy.

Po piąte, klej ten nie reaguje z podłożem i nie niszczy klejonych elementów, nawet jeśli mamy do czynienia z delikatnymi materiałami o funkcji przede wszystkim dekoracyjnej.

Po szóste, Fix All jest klejem ekologicznym, co oznacza, że nie stanowi żadnego zagrożenia dla środowiska naturalnego (o tym, że nie emituje szkodliwych substancji lotnych, świadczy wyróżnienie tego kleju znakiem EC1 Plus).

Po siódme, dostępny jest w kilku kolorach (białym, brązowym, czarnym i szarym), a w razie potrzeby jego spoina daje się malować różnymi rodzajami farb, również farbami na bazie wodnej. Dzięki temu efekt prac montażowych jest wysoce estetyczny. W rodzinie klejów Fix All znajdziemy również rozwiązanie dedykowane do klejenia półek wykonanych ze szkła i innych materiałów przezroczystych.

Mocowanie półek ze szkła

Szklane półki ścienne coraz częściej zdobią nie tylko nasze łazienki, ale również salony urządzone w stylu nowoczesnym. Jeżeli ze względów aranżacyjnych zdecydujemy się na półki wykonane z tego materiału, to do ich montażu rekomendowany jest klej montażowy Fix All Crystal. Klej ten wyróżnia się absolutnie przezroczystą spoiną, bez żadnych zmętnień. Warto po niego zatem sięgnąć w każdej sytuacji, w której niezbędne jest niewidoczne połączenie elementów.

Mocowanie półek do dużych obciążeń

Z kolei w przypadku montażu półek, które będą bardzo obciążone, zalecane jest użycie kleju  Fix All High Tack. Do zalet tego kleju należą:

  • wyjątkowo wysoka wytrzymałość spojenia (do 320 kg/10 cm²),
  • ekstremalnie mocny chwyt początkowy.

Fix All High Tack jest najlepszym rozwiązaniem wszędzie tam, gdzie mocujemy ciężkie przedmioty, a nie mamy możliwości ich mechanicznego podparcia do momentu utwardzenia spoiny.