Spis treści:
- Jakie są różnice między klejami piankowymi a tradycyjnymi klejami montażowymi?
- Jak z dostępnej na rynku oferty klejów w pianie wybrać najlepszą propozycję?
- Na co zwrócić uwagę przy wyborze kleju piankowego do konkretnego zadania?
- Jakie są zalety stosowania klejów piankowych w pracach budowlanych i wykończeniowych?
Kleje w pianie wykorzystywane są w różnego rodzaju pracach budowlanych, montażowych i dekoracyjnych. Podpowiadamy, jaki klej piankowy najlepiej sprawdzi się przy wykonywaniu konkretnych zadań.
Chcesz zamocować panele izolacyjne na poddaszu lub w garażu? Zamierzasz wyraźnie zaznaczyć granice stref funkcjonalnych w swoim domu czy mieszkaniu przy pomocy ścianek działowych? A może planujesz zmienić aranżację salonu i przydać mu trochę klasycznej elegancji, przyozdabiając ściany wyszukanymi listwami? We wszystkich tych pracach doskonale sprawdzi się klej piankowy, który powszechnie stosowany jest do montażu różnego rodzaju elementów na ścianach, podłogach, sufitach i elewacjach, łączenia bloczków czy cegieł podczas murowania ścianek, ekranów i przepierzeń, a także do wykonywania szczelnej warstwy termoizolacji przy użyciu np. styropianu lub wełny mineralnej.
Jakie są różnice między klejami piankowymi a tradycyjnymi klejami montażowymi?
Kleje piankowe różnią się od tradycyjnych klejów montażowych przede wszystkim składem, co przekłada się na ich parametry techniczne i zastosowanie. Kleje piankowe powstają na bazie poliuretanu, a to oznacza, że po aplikacji wielokrotnie zwiększają swoją objętość i bardzo dokładnie wypełniają wszelkie nierówności i szczeliny w podłożu. W rezultacie rekomendowane są zwłaszcza do klejenia elementów o nieregularnych kształtach, np. bloczków betonowych czy cegieł. Z kolei tradycyjne kleje montażowe, które tworzą cieńszą spoinę, znakomicie sprawdzą się przy klejeniu stosunkowo dobrze dopasowanych do siebie elementów. Dodatkowo pianoklej daje gwarancję najwyższej izolacyjność termicznej i akustycznej.
Jak z dostępnej na rynku oferty klejów w pianie wybrać najlepszą propozycję?
Jeżeli chcemy, żeby klej piankowy mistrzowsko zdał egzamin podczas rozmaitych zadań budowlanych, instalatorskich i ociepleniowych, to powinien charakteryzować się znakomitą przyczepnością do typowych materiałów budowlanych i konstrukcyjnych. Ważne jest również, żeby był przeznaczony do zastosowań zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Idealnie, jeśli jest klejem tiksotropowym, tzn. klejem, który nie spływa z powierzchni poziomych. Inne właściwości, które należy mieć na uwadze, to m.in.:
- wysoka wydajność,
- szybkość działania,
- możliwość malowania spoiny,
- łatwość aplikacji,
- możliwość wielokrotnego użycia.
Wszystkie te cechy charakteryzują klej poliuretanowy w aerozolu Soudabond firmy Soudal, który zdecydowanie usprawnia przeprowadzenie wielu prac na placu budowy oraz podczas remontu. Oferowany jest on w kilku wersjach:
- Soudabond Easy 1K Gun
- Soudabond Easy z wbudowanym aplikatorem Genius Gun
- Soudabond Turbo
- Soudabond Turbo Genius Gun.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze kleju piankowego do konkretnego zadania?
Poszczególne warianty pianokleju Soudabond różnią się miedzy sobą właściwościami, co może mieć ogromne znaczenie dla efektywności prac z ich wykorzystaniem w konkretnych warunkach i w określonej sytuacji.
Klej Soudabond Easy 1K Gun jest klejem przystosowanym do aplikacji pistoletem. Jedno opakowanie tego kleju pozwala na zamocowanie około 12 m² płyt lub paneli, a dalsza obróbka klejonych elementów możliwa jest po 60 minutach od aplikacji. Prace z wykorzystaniem kleju piankowego SoudabondEasy należy prowadzić w temperaturze od +5°C do +25°C.
Soudabond Easy Genius Gun będzie szczególnie przydatny w pracach prowadzonych na wysokości i w miejscach trudno dostępnych. Wygodny i pewny uchwyt GeniusGun pozwala na dozowanie kleju nawet jedną ręką, dzięki czemu zachowamy stabilną pozycję w sytuacji, w której potrzebna jest asekuracja.
Klej pistoletowy Soudabond Turbo wyróżnia się błyskawicznym działaniem. Klejone elementy możemy poddać dalszej obróbce (np. szlifowaniu czy malowaniu) już po 15 minutach od aplikacji. Klej ten skraca czas montażu materiałów izolacyjnych i dekoracyjnych o około 30%.
Natomiast Soudabond Turbo Genius Gun łączy w sobie zalety kleju poliuretanowego Soudabond Turbo z korzyściami, jakie daje ergonomiczny uchwyt Genius Gun.
Warto podkreślić, że atutem klejów Soudabond przystosowanych do aplikacji pistoletem jest również nowatorski zawór puszki – Duravalve. Zawór ten nie skleja się i nie blokuje, umożliwia przerwanie i wznowienia pracy w dowolnym momencie, a także gwarantuje maksymalną wydajność kleju piankowego przez cały okres przydatności do użycia, tzn. przez 24 miesiące.
Jakie są zalety stosowania klejów piankowych w pracach budowlanych i wykończeniowych?
Użycie klejów piankowych w pracach budowlanych i wykończeniowych zamiast tradycyjnych rozwiązań daje wiele korzyści:
- wysoka wydajność pianokleju przekłada się na realne oszczędności budżetowe,
- ponieważ klej piankowy jest gotowy do użycia, nie musimy tracić czasu na prace przygotowawcze (wykonanie takich prac jest niezbędne np. w przypadku użycia zaprawy murarskiej przy stawianiu ścianek działowych),
- piankolej jest łatwy w aplikacji, dzięki czemu prace przebiegają wyjątkowo sprawnie,
- wszechstronność kleju piankowego pozwala na zastosowanie jednego produktu do rozmaitych prac na placu budowy lub w remontowanych domach i mieszkaniach, co jest nie tylko bardzo ekonomicznym, ale też wygodnym rozwiązaniem.