Jaki klej montażowy stosować w pomieszczeniach wilgotnych?

Jaki klej montażowy stosować w pomieszczeniach wilgotnych2

Trwały montaż elementów wyposażenia w pomieszczeniach o podwyższonym stopniu wilgotności możemy z powodzeniem przeprowadzić bez użycia wiertarki. Tym, czego potrzebujemy, jest jedynie odpowiedni klej.

Nie tylko łazienka, ale również kuchnia i pralnia są nieustannie narażone na niszczące działanie wody. Dlatego kluczowego znaczenia nabiera w tych pomieszczeniach skuteczny system hydroizolacji, który zabezpieczy ściany i podłogę przed zawilgoceniem. Ochronę wzmacniają pieczołowicie dobrane pytki, które często stają się jedną z głównych dekoracji wnętrza. Niestety, podczas mocowania różnego rodzaju elementów wyposażenia przy pomocy wiertarki, czasami dochodzi do uszkodzenia płytek. Istnieje jednak sposób na uniknięcie tego problemu – wykorzystanie nowoczesnych klejów montażowych. Decydując się na to rozwiązanie, nie zapominajmy, że podczas wyboru odpowiedniego kleju musimy mieć na uwadze specyficzne warunki, jakie panują w pomieszczeniach wilgotnych.

Klej montażowy do stosowania w pomieszczeniach wilgotnych

Dzięki klejom montażowym szybko i trwale zamocujemy na ścianie łazienki czy kuchni różne elementy, bez konieczności wiercenia w płytkach. Upewnijmy się jednak, że klej, jaki zamierzamy użyć, jest wodoodporny i wodoszczelny. W warunkach wysokiej wilgotności doskonale sprawdzi się Fix All Flexi firmy Soudal – nowoczesny klej na bazie polimerów hybrydowych SMX. Spełnia on następujące wymagania:

  • jest odporny na działanie wilgoci, grzybów i pleśni,
  • klei praktycznie wszystkie materiały,
  • jest trwale elastyczny,
  • klei również na wilgotnych podłożach,
  • nie zawiera rozpuszczalników,
  • jest niewrażliwy na działanie wielu chemikaliów,
  • może być malowany.

Za pomocą kleju Fix All Flexi bez problemu zamocujemy różne akcesoria łazienkowe czy kuchenne, takie jak: wieszaki na ręczniki, uchwyty na kubek do łazienki lub pojemnik na mydło, koszyk na przybory toaletowe. W ten sposób wyeliminujemy ryzyko uszkodzenia płytek i znacznie skrócimy czas wykonania prac montażowych.

Do zamocowania większych i cięższych przedmiotów, np.: lustra, półki lub szafki kuchennej, najlepiej wykorzystać klej Fix All High Tack, który łączy w sobie wszystkie zalety Fix All Flexi z ekstremalną wytrzymałością spojenia (320 kg/10 cm²). Co istotne, klejony element – niezależnie od swoich rozmiarów – nie będzie wymagać mechanicznego podparcia do czasu utwardzenia Fix All High Tack.

Klej do montażu elementów ze szkła i innych materiałów przezroczystych

Wiele elementów wyposażenia w nowoczesnej łazience jest wykonanych ze szkła lub przezroczystych tworzyw sztucznych. Ze względów estetycznych do ich montażu zalecane jest zastosowanie kleju Fix All Crystal, który posiada wszystkie właściwości Fix All Flexi, odznaczając się jednocześnie krystaliczną przejrzystości spoiny.

Z kolei ciężkie przedmioty ze szkła lub innych materiałów przezroczystych bez trudu przymocujemy za pomocą kleju  Fix All High Tack Clear – jego spoina jest zarazem całkowicie przejrzysta i ekstremalnie wytrzymała.

Aplikacja kleju

Kleje Fix All są bardzo łatwe w aplikacji, ich stosowanie nie wymaga fachowej wiedzy i doświadczenia. Nakłada się je standardowym pistoletem do uszczelniaczy, a na prace montażowe składa się kilka prostych kroków:

  1. oczyszczenie podłoża i montowanego elementu z kurzu, pyłu i innych zabrudzeń,
  2. nałożenie kleju paskami lub punktowo na jedną z klejonych powierzchni (pamiętajmy, aby ilość nałożonego kleju była proporcjonalna do wielkości i ciężaru przedmiotu, jaki chcemy zamontować),
  3. złączenie i mocne dociśnięcie spajanych elementów.