klej szybkoschnący stojący na parapecie przy oknie

Parapet zewnętrzny będzie dobrze pełnił swoje funkcje, jeśli podczas jego montażu nie zostaną popełnione błędy. Dowiedz się, dlaczego klej piankowy doskonale poradzi sobie z tym zadaniem.

Dobry parapet zewnętrzny skutecznie zabezpiecza fragment ściany usytuowany pod oknem przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych. Jest ważnym elementem ochrony elewacji budynku przed śniegiem, deszczem, a także wysokimi temperaturami. Kiedy woda opadowa swobodnie spływa po parapecie zewnętrznym – ściana pod oknem nie ulega zawilgoceniu i nie powstają zacieki, które mogą nie tylko prowadzić do uszkodzenia muru, ale również sprzyjają rozwojowi niebezpiecznych dla zdrowia  grzybów i pleśni. Parapety zewnętrzne pełnią przy tym również funkcję dekoracyjną. Są niezwykle istotnym detalem, który powinien być odpowiednio wkomponowany w elewację budynku. Dostępna na rynku oferta parapetów zewnętrznych obejmuje m.in. parapety aluminiowe, stalowe, ceramiczne, granitowe, z konglomeratu, drewna czy PCV. Niezależnie jednak od materiału, z jakiego będzie wykonany parapet zewnętrzny, należy pamiętać o jego solidnym i prawidłowym przymocowaniu do podłoża.

Czym kleić parapet zewnętrzny?

Do montażu parapetu zewnętrznego warto użyć mocnego kleju piankowego Soudabond Easy Genius Gun. Klej ten jest gotowy do użycia (przed otwarciem puszki wystarczy dokładnie wymieszać jej zawartość poprzez energiczne potrząsanie pojemnikiem przez około 30 sekund), znakomicie przyczepny do wszelkich typowych materiałów budowlanych, a ponadto dzięki wbudowanemu aplikatorowi Genius Gun dozowanie kleju jest bardzo łatwe, dokładne i oszczędne – aplikator Genius Gun pozwala kontrolować ilość pianki budowlanej wypuszczanej z puszki, co diametralnie ogranicza zbędne naddatki wymagające obcięcia. Do atutów kleju w pianie Soudabond Easy z aplikatorem Genius Gun należą również:

  • szybkość działania – klej pozwala skrócić czas prac montażowych o około 30% w porównaniu do tradycyjnych rozwiązań i umożliwia dalszą obróbkę mocowanych elementów już po 60 minutach od aplikacji,
  • komfort pracy – dzięki aplikatorowi Geniu Gun klej możemy dozować nawet jedną ręką, ponadto zawór nie skleja się i nie blokuje, co pozwala na wielokrotne użycie kleju,
  • właściwości izolacyjne – klej gwarantuje dodatkową izolację termiczną i akustyczną.

Aplikacja kleju do parapetów krok po kroku

Prace z zastosowaniem kleju Soudabond Easy z aplikatorem Genius Gun należy rozpocząć od przygotowania podłoża, które powinno być wolne od kurzu, pyłu i innych zanieczyszczeń. Jeżeli wymieniamy parapet zewnętrzny, to upewnijmy się, że stare zaprawy czy szczeliwa zostały usunięte. Kolejne kroki to:

  • zabezpieczenie powierzchni przylegających do miejsca klejenia za pomocą np. folii malarskiej,
  • dokładne wymieszanie zawartości puszki (należy nią potrząsnąć około 30 razy),
  • odblokowanie spustu pistoletu,
  • założenie okularów i rękawiczek ochronnych,
  • wyprostowanie rurki dozującej,
  • aplikacja kleju (średnica ścieżki kleju powinna wynosić około 3 cm),
  • klejony parapet należy docisnąć do podłoża.

Po skończonej pracy wyłamujemy zatyczkę znajdującą się w rękojeści, nakręcamy zatyczkę na rurkę dozującą i zamykamy pokrywę.

Montaż parapetu zewnętrznego zimą

Klej w pianie Soudabond Easy z aplikatorem Genius Gun należy aplikować w temperaturze od +5°C do +25°C. Montaż parapetów zewnętrznych w ujemnych temperaturach (do -10°C) możemy wykonać przy pomocy kleju pistoletowego Soudabond Easy Winter o specjalnej formule zimowej.