Jak zamocować kamień dekoracyjny?

Kamień dekoracyjny znajduje szerokie zastosowanie w branży wnętrzarskiej, chętnie wykorzystywany jest również jako materiał wykończeniowy na zewnątrz budynku. Dowiedz się, jak przebiega montaż kamienia dekoracyjnego.

Naturalne piękno kamienia z jednej strony wprowadza do wnętrza odrobię surowej przyrody, a z drugiej przydaje mu elegancji. Kamień doskonale komponuje się z różnymi stylami aranżacji, a wachlarz możliwości jego wykorzystania jest bogaty. Montowany jest zarówno na ścianach i podłogach, używany jest do produkcji takich elementów wyposażenia wnętrza, jak meble, kominki czy parapety. Kamień zjawiskowo prezentuje się również na tarasach, schodach zewnętrznych czy elewacji. Materiał ten bezsprzecznie cechuje się wysoką wytrzymałością, jednak na skutek zastosowania nieodpowiedniego preparatu podczas klejenia i fugowania kamieni dekoracyjnych, na ich powierzchni mogą pojawić się trwałe, nieestetyczne plamy i przebarwienia. Stąd kwestią o kluczowym znaczeniu podczas montażu kamiennych płytek jest wybór właściwego kleju montażowego.

Klej do kamienia dekoracyjnego

Przy klejeniu płytek kamiennych na ścianie czy podłodze znakomicie sprawdzi się klej Fix All marki Soudal. Klej ten powstał na bazie polimerów hybrydowych SMX, charakteryzuje się bardzo wysoką wytrzymałością spoiny, ekstremalną elastycznością oraz szybkim działaniem. Fix All jest ponadto neutralny chemicznie, nie zawiera rozpuszczalników, izocyjanianów, halonów i silikonów, nie reaguje z podłożem, ani nie niszczy brzegów materiałów porowatych. Dlatego używając Fix All do klejenia i/lub fugowania kamieni dekoracyjnych, nie musimy się martwić, że ulegną one przebarwieniu i utracą w rezultacie swoje walory estetyczne.

Klej Fix All możemy zastosować do montażu różnego rodzaju kamieni, w tym:

 • marmuru,
 • granitu,
 • trawertynu,
 • wapienia
 • łupku,
 • kwarcytu.

Fix All jest wodoszczelny i wodoodporny, wyróżnia się niewrażliwością na wpływy atmosferyczne i promieniowanie UV, w związku z czym rekomendowany jest do prac montażowych realizowanych zarówno wewnątrz pomieszczeń, jak i na zewnątrz budynku. Dzięki zawartości nowoczesnych środków konserwujących, które przeciwdziałają rozwojowi grzybów i pleśni, bardzo dobrze sprawdza się w pomieszczeniach o podwyższonym stopniu wilgotności (np. kuchnia, łazienka czy pralnia).

Klej ten jest preparatem uniwersalnym i ma doskonałą przyczepność do niemal wszystkich podłoży porowatych i nieporowatych. Za jego pomocą szybko i solidnie przymocujemy kamienne płytki m.in. do:

 • betonu,
 • cegły
 • drewna
 • materiałów drewnopochodnych
 • płyty gipsowo-kartonowej.

Dodatkowym atutem Fix All jest dostępność tego kleju w różnych kolorach (białym, brązowym, szarym i czarnym) oraz możliwość jego malowania w razie potrzeby. Z kolei w przypadku, gdy zależy nam na przezroczystej spoinie (np. podczas fugowania kamiennych płyt), możemy sięgnąć po transparentny wariant kleju Fix All, czyli po Fix All Crystal, który charakteryzuje się absolutną klarownością, bez jakichkolwiek zmętnień.

Montaż kamiennych płytek

Montaż na klej jest bardzo prostym sposobem na szybkie i trwałe zamocowanie kamiennych płytek na ścianie pomieszczenia. Kiedy zakupiliśmy już płytki i zaopatrzyliśmy się w odpowiedni wariant kleju Fix All, zacznijmy od przygotowania miejsca pracy. Przykrywając folią malarską powierzchnie znajdujące się w okolicy ściany, na której zamierzamy zamocować kamienne płytki, uchronimy się przed kłopotliwymi zabrudzeniami (przy czym do usunięcia świeżych pozostałości po kleju Fix All z powodzeniem możemy użyć ściereczek czyszczących Swipex). Kolejny etap stanowi przygotowanie podłoża. Należy zadbać o to, by było czyste, odtłuszczone i wolne od starych szczeliw. Jeżeli mamy do czynienia z podłożem porowatym, które narażone jest na działanie wody, to pamiętajmy o jego zagruntowania specjalnym preparatem (np. podkładem Soudal Primer 150). Po przygotowaniu kartusza Fix All do pracy możemy przystąpić do aplikacji kleju.

Aplikacja kleju do kamienia dekoracyjnego Fix All

Klej Fix All jest gotowy do użycia, nie wymaga uprzedniego mieszania ani wykorzystania żadnych narzędzi specjalistycznych. Otwarty kartusz kleju Fix All umieszczamy w standardowym pistolecie do uszczelniaczy, a następnie nakładamy ścieżkę kleju na płytkę (punktowo lub pasmami – w zależności od wielkości klejonego elementu). W dalszej kolejności przykładamy płytkę do powierzchni ściany i mocno ją dociskamy. W przypadku większych płyt kamiennych zalecane jest zastosowanie kleju Fix All High Tack, który odznacza się bardzo mocnym wiązaniem i wysoką siłą początkowego spojenia.