Jak zamocować  elementy dekoracyjne?

Aby sztukateria była prawdziwą ozdobą wnętrza, musi być prawidłowo i estetycznie przymocowana do ściany lub sufitu. Przedstawiamy instrukcję montażu sztukaterii przy pomocy kleju piankowego.

Jeżeli planujesz remont i zamierzasz wprowadzić do salonu, sypialni czy kuchni odrobinę klasycznej  elegancji, to pożądany efekt zagwarantuje sztukateria wewnętrzna. Rozety, cokoły, listwy ścienne, płaskorzeźby i fasety przeżywają obecnie prawdziwy renesans.  Chętnie wybierane są nie tylko w celu podkreślenia aranżacji pomieszczeń urządzonych w klasycznym stylu – coraz częściej można je spotkać również np. we wnętrzach nowoczesnych lub retro. Montaż sztukaterii wewnętrznej nie jest trudny i bez problemu może być wykonany przez osobę, która nie ma dużego doświadczenia w pracach remontowo-wykończeniowych. Należy jednak pamiętać, że prace związane z mocowaniem tego typu ozdób wymagają staranności i zastosowania odpowiednich materiałów chemii budowlanej. Jeśli na etapie montażu zostaną popełnione błędy, to sztukateria, która ze swej istoty ma charakter dekoracyjny, nie poprawi estetyki pomieszczenia i wręcz może je oszpecić. Kwestią, którą należy dokładnie przemyśleć, jest wybór właściwego kleju do sztukaterii. Nie zapominajmy, że współczesna sztukateria wewnętrzna często wykonana jest ze styropianu, dlatego należy unikać klejów, które zawierają rozpuszczalniki i przez to mogą ją uszkodzić. Sprawdzonym rozwiązaniem jest klej piankowy Soudabond Turbo, który nie tylko da nam gwarancje trwałego montażu sztukaterii, ale również diametralnie przyspieszy realizację prac.

Dlaczego warto wybrać klej Soudabond Turbo?

Soudabond Turbo jest gotowym do użycia klejem poliuretanowym w aerozolu, który nakłada się przy pomocy pistoletu. Ma on bardzo dobra przyczepność do większości materiałów stosowanych w budownictwie, nie niszczy klejonych powierzchni i nie wypacza mocowanych elementów. Za jego pomocą z łatwością przymocujemy sztukaterię wykonaną z gipsu, styropianu czy drewna do takich podłoży, jak cegła, beton czy tynk. Cechą, która wyróżnia pianę budowlaną Soudabond Turbo jest bardzo szybik chwyt początkowy. Do ważnych zalet tego kleju niewątpliwie należą:

  • błyskawiczne działanie – Soudabond Turbo umożliwia dalszą obróbkę klejonych elementów dekoracyjnych już po 15 minutach od aplikacji i pozwala skrócić czas prac montażowych o około 30% w porównaniu do klejów tradycyjnych,
  • możliwość malowania – utwardzona spoina daje się malować wieloma typami farb,
  • maksymalna wydajność przez cały okres przydatności do użycia (czyli przez 24 miesiące) – nowoczesna konstrukcja zaworu Duravalve skutecznie zapobiega ucieczce gazu pędnego z puszki.

Montaż sztukaterii – jak to zrobić?

Zanim rozpoczniemy pracę z klejem do sztukaterii Soudabond Turbo, koniecznie przygotujmy odpowiednio podłoże, które powinno być dokładnie oczyszczone i odtłuszczone. Jeżeli podłoże jest nietypowe, to wskazane jest wykonanie wstępnego testu przyczepności. Po nakręceniu puszki z klejem piankowym Soudabond Turbo na pistolet i wyregulowaniu dyszy dozującej, nakładamy klej na mocowany element, trzymając wylot pistoletu w odległości około 1-2 cm od powierzchni. Warto pamiętać, że:

  • przy mocowaniu niewielkich elementów dekoracyjnych klej możemy nakładać punktowo,
  • przy mocowaniu większych elementów klej najlepiej nakładać w warkoczach wyprowadzanych w postaci równoległych pasemek,
  • przy mocowaniu dużych płyt dekoracyjnych klej należy nakładać ścieżką o średnicy około 3 cm po obwodzie płyty i zygzakiem przez jej środek.

Klejony element należy następnie docisnąć do powierzchni ściany lub sufitu, nie ma jednak potrzeby podbierania go do momentu utwardzenia spoiny klejowej.

Klej do montażu zewnętrznych elementów dekoracyjnych

Soudabond Turbo przeznaczony jest zarówno do zastosowań wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Z powodzeniem możemy go użyć także jako kleju do sztukaterii elewacyjnej, np. przy mocowaniu podparapetników czy gzymsów.