opakowanie kleju leżące w pobliżu rękawiczek roboczych i taśmy do mierzenia

Salon to najbardziej reprezentacyjne miejsce w domu lub mieszkaniu. Atmosfera panująca w tym wnętrzu w dużej mierze zależy od sposobu, w jaki zaaranżujemy ściany. W poniższym artykule znajdziesz trzy sprawdzone pomysły na wyjątkową ścianę w salonie.

W salonie urządzamy przyjęcia i podejmujemy gości, szukamy odpoczynku i relaksu po pracowitym dniu, często również spożywamy tutaj posiłki w rodzinnym gronie, zwłaszcza gdy salon połączony jest z kuchnią. Dobry projekt salonu uwzględnia różne strefy funkcjonalne, łącząc walory praktyczne z estetycznymi. O nastroju w tym pomieszczeniu decyduje wiele czynników, począwszy od mebli, a na drobnych dodatkach kończąc. Ważną rolę odgrywa m.in. aranżacja ścian, która powinna być dostosowana do stylu wnętrza. W salonach nowoczesnych warto postawić na minimalizm, podczas gdy w salonach klasycznych i rustykalnych dobrze sprawdzą się urozmaicone dekoracje. Przedstawiamy trzy rozwiązania, które przydadzą salonowi niepowtarzalnego charakteru.

Finezyjne półki z książkami

Książki w salonie to zawsze dobry pomysł – dzięki nim salon nabiera duszy. Książki nie muszę być przy tym ustawione na tradycyjnych regałach. Ciekawym rozwiązaniem są wiszące półki, z których możemy tworzyć oryginalne kompozycje. Co istotne, montaż półek na ścianie w salonie wcale nie musi oznaczać wiercenia otworów. Świetną i coraz popularniejszą alternatywą dla gwoździ, śrub i wkrętów jest wytrzymały klej montażowy, taki jak Fix All High Tack firmy Soudal. Jest to super mocny, trwale elastyczny klej na bazie polimerów hybrydowych SMX, który wyróżnia się ekstremalnie wysoką siłą spojenia początkowego i zdaje egzamin praktycznie w każdych warunkach. Klej ten nie wymaga mechanicznego podparcia klejonych elementów do momentu utwardzenia spoiny. Do jego zalet należą także:

  • doskonała przyczepność do większości materiałów budowlanych i konstrukcyjnych;
  • neutralność chemiczna,
  • ekologiczność,
  • niewrażliwość na działanie słabych kwasów, zasad, rozpuszczalników i olejów,
  • możliwość malowania utwardzonej spoiny (również farbami na bazie wodnej).

Ściana telewizyjna

Dobrym pomysłem – zwłaszcza w salonie urządzonym w stylu nowoczesnym – jest aranżacja ściany telewizyjnej. W roli dekoracji doskonale odnajdzie się sam telewizor z płaskim ekranem, który możemy zamocować do ściany za pomocą uchwytu. Jest to także bardzo praktyczne rozwiązanie, szczególnie w małych salonach, ponieważ w ten sposób zaoszczędzimy trochę cennego miejsca. Aby zyskać pewność, że odbiornik jest solidnie zainstalowany na ścianie, warto zastosować kotwę chemiczną do zamocowania uchwytu do telewizora. Wysokiej jakości kotwę chemiczną znajdziemy w portfolio firmy Soudal. SOUDAFIX P300-SF powszechnie używana jest do mocowania kołków, prętów, gniazd i stelaży poddawanych ekstremalnym obciążeniom mechanicznym we wszelkiego typu podłożach budowlanych (w tym w podłożach słabych, z którymi często mamy do czynienia w starym budownictwie). Idealnie sprawdzi się w przypadku materiałów pełnych i perforowanych, takich jak:

  • beton,
  • kamień,
  • cegła,
  • cegła dziurawka,
  • pustak stropowy.

Zaletą kotwy chemicznej SOUDAFIX P300-SF marki Soudal jest ponadto łatwa i mało inwazyjna aplikacja. Kotwę wprowadza się do wywierconego i dokładnie oczyszczonego otworu przy pomocy wzmocnionego wyciskacza do standardowych kartuszy, po czym wciskamy pręt kotwiący w otwór, lekko go przekręcając. Po pełnym utwardzeniu kotwy chemicznej można przymocować uchwyt do ściany, a w dalszej kolejności przykręcić telewizor do uchwytu.

Ściana w stylu loftowym

Ciekawym rozwiązaniem aranżacyjnym w salonie jest ściana ceglana. Efekt ceglanej ściany możemy uzyskać przy pomocy płytek z cegły, które oferowane są w różnych kształtach i odcieniach. Czerwona cegła na ścianie sama w sobie jest przykuwającą wzrok dekoracją, przy czym może być również wykorzystana jako interesujące tło dla mebli, lustra lub też lamp ściennych. Płytki ceglane są łatwe w montażu, w efekcie czego aranżacja ściany w stylu loftowym jest stosunkowo prostym zadaniem.

Czym przykleić cegłę do ściany?

Płytki z cegły mocuje się do ściany za pomocą kleju. Z powodzeniem możemy użyć w tym celu kleju montażowego Fix All High Tack lub innego kleju z rodziny Fix All. Po nałożeniu odpowiedniej ilości kleju na płytkę z cegły należy przyłożyć płytkę do ściany i mocno docisnąć. Nie zapominajmy przy tym o zachowaniu między płytkami niewielkiego odstępu na fugę (inaczej ściana nie będzie dobrze imitowała prawdziwego muru). Za pomocą klejów Fix All bez problemu przymocujemy płytki z cegły również do ściany zewnętrznej, uzyskując trwały efekt. Kleje te są wysoce odporne na działanie wpływów atmosferycznych i mogą być stosowane zarówno wewnątrz pomieszczeń, jak i na zewnątrz budynku.