opakowanie kleju przejrzystego stojące na parapecie przy oknie

Chcesz podnieść komfort cieplny w swoim domu lub mieszkaniu? Upewnij się, czy styk ramy okiennej i parapetu jest prawidłowo zabezpieczony. Podpowiadamy, jak wykonać niezbędne uszczelnienie.

Szczelina między oknem a parapetem może generować duże straty ciepła w pomieszczeniu. Jeżeli podczas zimnych dni czujesz przenikliwy chłód ze strony okna, to warto sprawdzić, czy nie wymaga ona zabezpieczenia. Jaki uszczelniacz doskonale sprawdzi się w tej sytuacji?

Fix All zamiast silikonu

Do uszczelniania styku okna i parapetu zazwyczaj używany jest odpowiedni silikon, jednak świetnym rozwiązaniem jest również Fix All firmy Soudal. Preparat ten, który powstała na bazie nowoczesnej technologii polimerów hybrydowych SMX, łączy w sobie atuty super mocnego kleju i wyjątkowo skutecznego uszczelniacza. Jest on trwale elastyczne, doskonale przyczepny do niemal wszystkich materiałów budowlanych i dekoracyjnych, a także neutralny chemiczne, w związku z czym nie musimy się obawiać, że zniszczy powierzchnie, które będą bezpośrednio stykać się ze spoiną kleju-uszczelniacza Fix All. Warto również podkreślić, że preparat ten po utwardzeniu zyskuje wodoodporne i wodoszczelne właściwości, jest także długotrwale niewrażliwy na działanie wilgoci, grzybów i pleśni. Uszczelnienie wykonane za jego pomocą będzie stanowiło efektywną barierę ochronną przed różnymi czynnikami z zewnętrznego otoczenia, które mogą obniżyć komfort użytkowania pomieszczeń. Co istotne, aplikacja kleju-uszczelniacza Fix All jest bardzo łatwa, nie wymaga zastosowania specjalistycznych narzędzi, ani fachowych umiejętności. Przed nałożeniem preparatu upewnijmy się jednak, że stara spoina została usunięta i w szczelinie nie pozostały resztki użytego wcześniej uszczelniacza.

Jak usunąć starą spoinę

Stara spoina, która przestała pełnić swoją funkcję, w większości wypadków jest już częściowo odspojona od podłoża, co ułatwia pozbycie się jej. W pierwszym rzędzie należy spróbować usunąć ją mechanicznie. Bardzo pomocne na tym etapie będzie skorzystanie z ostrego narzędzia. Pamiętajmy o zachowaniu ostrożności, ponieważ możemy niechcący porysować podłoże, a tego typu szkody natury estetycznej trudno będzie naprawić. Jeżeli w szczelinie pozostaną oporne resztki silikonu, to rekomendowane jest użycie specjalnego preparatu do usuwaniu utwardzonego silikonu, np. Sealant Remover marki Soudal, który ma właściwości zmiękczające. Jest to bezpieczny dla większości podłoży spray na bazie węglowodorów (zawsze jednak należy przeprowadzić wstępny test w mało widocznym miejscu, aby uniknąć ewentualnych odbarwień), łatwy do nałożenia dzięki słomkowemu aplikatorowi. Jak go stosować?

  1. Silnie wstrząsamy pojemnikiem ze sprayem Sealant Remover.
  2. Spryskujemy preparatem uporczywe resztki starego uszczelniacza.
  3. Odczekujemy 10 minut.
  4. Rozmiękczone pozostałości starego uszczelniacza usuwamy przy pomocy suchego kawałka materiału.
  5. Jeżeli zachodzi taka potrzeba, to powtarzamy powyższe czynności.
  6. Oczyszczoną spoinę przemywamy ciepłą wodą z detergentem i dokładnie osuszamy.

Wykonanie uszczelnienia krok po kroku

Kiedy szczelina jest już dokładnie oczyszczona i osuszona, to możemy przystąpić do nałożenia kleju uszczelniacza Fix All. Preparat ten jest gotowy do użycia i przystosowany do aplikacji standardowym pistoletem. Po przygotowaniu kartusza do pracy i umieszczeniu go w pistolecie wypełniamy szczelinę, pamiętając o zachowaniu odpowiednich wymiarów spoiny (jej szerokość powinna wynosić od 5 do 30 mm). Zanim rozpoczniemy aplikację, warto osłonić okolice spoiny taśmą malarską, dzięki czemu zapobiegniemy niepotrzebnym zabrudzeniom i precyzyjnie wykonamy uszczelnienie. Spoinę należy następnie wygładzić np. zwilżonym palcem. Taśmę malarską odrywamy jak najszybciej po obróbce fugi. Jeżeli zależy nam na tym, aby spoina była niewidoczna, to możemy zastosować Fix All Crystal, tj. wariant kleju-uszczelniacza Fix All, który charakteryzuje się całkowitą przezroczystością. 

Szczelny montaż okna

Nie zapominajmy, że szczelność okna zależy nie tylko od jakości samego wyrobu i odpowiedniego zabezpieczenia styku ramy okiennej i parapetu – bardzo istotne jest również trwałe i skuteczne uszczelnienie złącza okiennego na etapie montażu stolarki. Rekomendowanym rozwiązaniem jest Soudal Window System, czyli system montażu trójwarstwowego, który przeciwdziała powstawaniu mostków termicznych wokół okna i diametralnie minimalizuje ryzyko systematycznej ucieczki ciepła tą drogą. W jaki sposób? W systemie SWS materiał termoizolacyjny w postaci pianki poliuretanowej jest dodatkowo zabezpieczony przy pomocy specjalnych taśm okiennych lub płynnych membran Soudatight, które zapobiegają zawilgoceniu pianki. W rezultacie warstwa termoizolacji nie ulega degradacji, a zainstalowane okno osiąga swoje parametry użytkowe.