Różnej grubości płyty styropianowe położone na sobie

Spis treści:

  • Jaki klej wybrać do styropianu i jak go przygotować?
  • Jak przygotować ścianę przed klejeniem?
  • Jakie są techniki nakładania kleju na styropian?
  • Jak prawidłowo przykleić styropian do ściany?
  • Czy styropian wymaga dodatkowego mocowania po przyklejeniu?
  • Jakie są najczęstsze błędy przy klejeniu styropianu i jak ich unikać?

Styropian jest tradycyjnym materiałem termoizolacyjnym, który znajduje zastosowanie m.in. przy ocieplaniu ścian. Często wykonane są z niego również różnego rodzaju elementy dekoracyjne, np. gzymsy, listwy sufitowe czy rozety. Dowiedz się, jak prawidłowo kleić styropian.

Na korzyść styropianu jako materiału wykorzystywanego do ocieplania budynków przemawiają takie jego cechy, jak bardzo dobre parametry izolacyjności termicznej, trwałość oraz wytrzymałość mechaniczna. Zaletami styropianu, które decydują o jego ogromnej popularności wśród materiałów do produkcji sztukaterii wewnętrznej i zewnętrznej, są lekkość, relatywnie niska cena, możliwość malowania farbami oraz łatwy montaż. By ocieplenie lub dekoracje wykonane z tego materiału pełniły dobrze swoją funkcję przez długie lata – należy zadbać o dobór odpowiedniego kleju do montażu styropianu.

Mężczyzna zaznacza na płycie styropianowej miejsca w których będzie ciął by odpowiednio dopasować materiał na ścianie

Jaki klej wybrać do styropianu i jak go przygotować?

Nowoczesne i sprawdzone rozwiązanie, jeśli chodzi o klejenie styropianu, stanowi Soudabond Easy Genius Gun firmy Soudal. Jest to klejąca pianka poliuretanowa w aerozolu, którą cechują:

  • perfekcyjna przyczepność do typowych podłoży budowlanych (w tym do betonu, cegły, metalu, drewna, konglomeratu, PVC, szkła, ceramiki i większości materiałów izolacyjnych),
  • tiksotropowość (klej Soudabond Easy nie spływa z powierzchni pionowych)
  • wysoka wydajność (jedno opakowanie wystarcza do przyklejenia styropianu na około 10 m² podłoża),
  • krótki czas wysychania,
  • trwała elastyczność (klej Soudabond Easy nie kruszy się i nie zmienia wymiarów, a w konsekwencji nie deformuje, ani nie wypacza klejonych elementów),
  • odporność na działanie wilgoci, grzybów i pleśni,
  • gwarancja najwyższej izolacyjności cieplnej i akustycznej,
  • możliwość wypełnienia klejem szczelin i ubytków,
  • minimalna emisyjność, potwierdzona certyfikatem Emicode EC1 Plus.
Soudabond Easy i Soudabond Turbo stoją obok siebie na własnoręcznie zrobionej ławce

Klej poliuretanowy Soudabond Easy jest ponadto praktycznie gotowy do użycia – wystarczy wymieszać zawartość puszki poprzez energicznie potrząsanie nią przez około 30 sekund. Dzięki wbudowanemu aplikatorowi Genius Gun mamy pełną kontrolą nad ilością kleju wypuszczanego z puszki, co eliminuje zbędne naddatki wymagające obcięcia. Co więcej, ten wygodny uchwyt umożliwia dozowanie kleju nawet jedną ręką oraz przerwanie i wznowienie pracy w dowolnym momencie, bez ryzyka zablokowania zaworu (przez okres 6 miesięcy od momentu napoczęcia puszki).

Jak przygotować ścianę przed klejeniem?

Przyklejanie styropianu do ściany przy pomocy kleju piankowego Soudabond Easy Genius Gun powinno być poprzedzone odpowiednim przygotowaniem powierzchni ściany. Konieczne jest dokładne oczyszczenie i odtłuszczenie podłoża. Ze ściany należy usunąć  kurz, resztki zaprawy, stare szczeliwa itp. – inaczej adhezyjność kleju może ulec osłabieniu. Ponadto podłoża mocno chłonne i porowate powinno zostać zagruntowane odpowiednią emulsją, a na nietypowych podłożach rekomendowane jest wykonanie wstępnego testu przyczepności.

Mężczyzna myje myjką ciśnieniową ceglaną ścianę budynku

Jakie są techniki nakładania kleju na styropian?

Istnieją różne metody przyklejania styropianu do ściany, w zależności od rodzaju kleju, jaki wybraliśmy do realizacji tego przedsięwzięcia. W przypadku klejenia styropianu piankolejem Soudabond Easy Genius Gun, ścieżkę nakłada się bezpośrednio na klejony element styropianowy, po jego obwodzie oraz zygzakiem przez jego środek. Średnica ścieżki kleju powinna wynosić około 3 cm.

Jak prawidłowo przykleić styropian do ściany?

Przyklejanie styropianu do ściany za pomocą Soudabond Easy Genius Gun przebiega w kilku krokach. Po nałożeniu kleju na styropianowy element odczekujemy około 5 minut, a następnie:

  • przykładamy element do ściany,
  • dociskamy element do podłoża przez około 1 minutę,
  • wypełniamy klejem ewentualne szczeliny i nierówności podłoża,
  • po upływie około godziny możemy poddać przyklejone element dalszej obróbce (np. malowaniu).
Mężczyzna nakłada klej Soudabond Easy na ciemnoszarą płytę styropianową

Pamiętajmy o zabezpieczeniu przed przypadkowymi zabrudzeniami powierzchni przylegających do miejsca klejenia (np. folią malarską). Jeśli nie uda nam się ich uniknąć, to przy usuwaniu świeżych resztek kleju doskonale sprawdzi się płyn czyszczący do pianki firmy Soudal.

Czy styropian wymaga dodatkowego mocowania po przyklejeniu?

W przypadku klejenia izolacyjnych płyt styropianowych do ściany często wymagane jest ich dodatkowe mocowanie za pomocą kołków montażowych, zwłaszcza w przypadku dużych ocieplanych powierzchni i miejsc wyeksponowanych na działanie wiatru. Liczba łączników mechanicznych określona jest w projekcie technicznym ocieplenia budynku.

Jakie są najczęstsze błędy przy klejeniu styropianu i jak ich unikać?

Podczas klejenia styropianu do ściany należy wystrzegać się niepotrzebnych błędów. Najczęściej dotyczą one:

  • nieprawidłowego przygotowania powierzchni ścian (np. nieodkurzenie podłoża) ,
  • nieprawidłowej aplikacji kleju (np. zbyt duża lub zbyta mała średnica ścieżki kleju),
  • przeprowadzenie prac w nieodpowiednich warunkach (np. w ujemnych temperaturach).