Jak mocować płyty gipsowo-kartonowe?

Płyty gipsowo-kartonowe znajdują bardzo szerokie zastosowanie w pracach budowlanych i remontowo-wykończeniowych. Oto kilka praktycznych informacji na temat montażu płyt gipsowo-kartonowych.

Płyty gipsowo-kartonowe w budownictwie

Ekologiczność, łatwość obróbki, brak konieczności przeprowadzania robót mokrych, bezpieczeństwo dla zdrowia czy wyjątkowo równa powierzchnia – to tylko przykładowe zalety płyty gipsowo-kartonowej, którym materiał ten zawdzięcza swoją wciąż rosnącą popularność. Nie można również nie wspomnieć o sprzyjającym mieszkańcom mikroklimacie we wnętrzach, których system wykończenia opiera się na płytach gipsowo-kartonowych – mają one bowiem zdolność pochłaniania nadmiaru wilgoci z otoczenia i oddawania jej wtedy, gdy zaistnieje taka potrzeba. Płyty gipsowo-kartonowe są doskonałym rozwiązaniem w wielu sytuacjach, jednak najczęściej wykorzystywane są do:

 • maskowania wszelkich niedoskonałości na ścianach (np. szczeliny, rysy, nierówności),
 • stawiania ścianek działowych,
 • wykonywania podwieszanych sufitów,
 • wykańczania poddaszy zaadaptowanych na cele mieszkaniowe.

Należy przy tym pamiętać, że płyt gipsowo-kartonowych nie powinno się stosować w pomieszczeniach mokrych, takich jak kuchnia, łazienka czy pralnia, ponieważ płyty te nie są odporne na długotrwałe działanie wilgoci.

Idealny klej do mocowania płyt gipsowo-kartonowych

Montaż płyt gipsowo-kartonowych na stosunkowo równych ścianach nie jest skomplikowanym zadaniem. Z powodzeniem możemy użyć w tym celu nowoczesnego kleju w pianie Soudabond Turbo, dzięki któremu prace przebiegną sprawnie, a czas potrzebny na ich wykonanie skrócimy o około 30% w porównaniu do klejów tradycyjnych. Klej ten jest przystosowany do aplikacji pistoletem, gotowy do użycia i nie wymaga specjalnego gruntowania podłoża. Jego kluczowe atuty to m.in.:

 • błyskawiczne działanie – zamocowane płyty gipsowo-kartonowe możemy poddać dalszej obróbce (np. malowaniu) już po 15 minutach od aplikacji kleju Soudabond Turbo,
 • wysoka wydajność – jedna puszka kleju w zupełności wystarczy do zamocowania około 14 m² płyt gipsowo-kartonowych (przy aplikacji ścieżki o średnicy 30mm),
 • właściwości tiksotropowe – klej nie spływa z powierzchni pionowych.

Co więcej, dzięki zaworowi Duravalve klej do płyt gipsowo-kartonowych Soudabond Turbo możemy używać wielokrotnie, ponieważ zawór nie skleja się i nie bloku, jest odporny na działanie temperatury i chemikaliów.

Klejenie płyt gipsowo-kartonowych krok po kroku

Klej w pianie Soudabond Turbo jest gotowy do użycia, a jego aplikacja przebiega w kilku prostych krokach:

 • oczyszczenie podłoża z pyłu, kurzu i innych zabrudzeń,
 • wymieszanie zawartości puszki (należy nią energicznie potrząsać przez około 30 sekund),
 • nakręcenie puszki na pistolet i wyregulowanie dyszy dozującej,
 • nałożenie ścieżki kleju o średnicy około 3cm po obwodzie płyty gipsowo-kartonowej oraz zygzakiem przez jej środek (wylot pistoletu należy trzymać w odległości około 1-2 cm od powierzchni),

przyłożenie płyty do ściany w ciągu maksymalnie 3 minut (płytę należy docisnąć do powierzchni ściany).