opakowania klejów leżące na betonie i styropianie

Styropian to jeden z najpopularniejszych materiałów stosowanych do ocieplania budynków, garaży, hal i wiat. Dowiedz się, jak mocować płyty styropianowe, aby nie uległy uszkodzeniu i nie odspajały się od podłoża.

Prawidłowa termoizolacja budynku ma bardzo duże znaczenie dla jego komfortowego użytkowania, jednak niesie ze sobą o wiele więcej korzyści. Im mniej ciepła ucieka w sposób niekontrolowany przez nasz dach, ściany, drzwi czy okna, tym bardziej obiekt jest przyjazny dla środowiska (emisja szkodliwych substancji do atmosfery ulega bowiem redukcji) i tym niższe są koszty, jakie ponosimy w związku z ogrzewaniem obiektu w sezonie zimowym. Aby poprawić charakterystykę energetyczną budynku, podczas wykonywania warstwy ocieplenia istotny jest zarówno dobór właściwego materiału termoizolacyjnego, jak i jakość jego montażu. Do izolacji termicznej ścian zewnętrznych, podłóg, fundamentów, dachów i poddaszy bardzo często stosuje się płyty styropianowe, które posiadają znakomite właściwości izolacyjne i szereg innych atutów. Jest to także często wybierane rozwiązanie w przypadku ocieplania garaży, wiat, kontenerów czy hal przemysłowych.

Zalety styropianu

Styropian nie tylko zapewnia znakomitą izolacyjność termiczną i akustyczną. Materiał ten jest całkowicie bezpieczny dla środowiska naturalnego i zdrowia człowieka, nie chłonie wilgoci, przeciwdziała rozprzestrzenianiu się ognia, jest odporny na działanie temperatury i nie traci swoich właściwości wraz z upływem czasu. Ponadto jest bardzo łatwy w montażu – płyty i panele styropianowe możemy przymocować do podłoża za pomocą kleju. Należy jednak pamiętać, że musi być to klej, który nie zawiera w swoim składzie rozpuszczalników (inaczej styropian może ulec uszkodzeniu i warstwa ocieplenia nie będzie szczelna).

Klej bezpieczny dla styropianu

Przy klejeniu płyt izolacyjnych ze styropianu doskonale sprawdzi się klej piankowy Soudabond Easy firmy Soudal. Klej ten jest przystosowany do aplikacji pistoletem, praca z jego wykorzystaniem nie wymaga czasochłonnych przygotowań (wystarczy dokładnie wymieszać zawartość puszki, potrząsając nią energicznie około 30 razy) i może być z powodzeniem stosowany zarówno na poziomych, jak i pionowych powierzchniach. Charakteryzują go także:

  • wysoka wydajność – jedno opakowanie kleju wystarcza do zamocowania około 12 m² paneli styropianowych,
  • nieinwazyjność – Soudabond Easy nie wypacza klejonych płyt i nie deformuje powierzchni,
  • perfekcyjna przyczepność do wszystkich typowych materiałów budowlanych – klej może być stosowany m.in. na takich podłożach, jak beton, cegła, metal, blacha, drewno czy pustaki ceramiczne.

Klejenie styropianu – jak to zrobić?

Klej do styropianu Soudabond Easy aplikuje się łatwo i szybko. Podczas pracy powinniśmy przestrzegać następujących zasad:

  • podłoże musi być dokładnie oczyszczone i odtłuszczone,
  • klej nakłada się ścieżką o średnicy około 3cm po obwodzie płyty oraz zygzakiem przez jej środek,
  • należy odczekać około 5 minut, a następnie przycisnąć płytę do ściany,
  • dalsza obróbka klejonych płyt możliwa jest po około 60 minutach,

prace należy prowadzić w temperaturze od +5°C do +25°C.