Innowacyjne zastosowanie klejów montażowych w dekoracji domów

pracownik przykleja lamele ścienne za pomocą kleju T-Rex Gold

Dekorujesz dom i potrzebujesz dobrego kleju montażowego, by przeprowadzić zaplanowane prace? Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, w jakich innowacyjnych projektach możesz go użyć.

Zastosowanie klejów montażowych nie wyczerpuje się w łączeniu ze sobą różnych materiałów. Możemy je wykorzystać do mocowania wielu elementów w pracach dekoracyjnych, a także do tworzenia oryginalnych ozdób własnego projektu. Oczywiście rezultat prac w dużej mierze zależeć będzie od jakości kleju montażowego, jakiego użyjemy. Wysoki efekt estetyczny zagwarantują nam szybkie, mocne i łatwe w aplikacji hybrydowe kleje montażowe. W jakich konkretnie pracach dekoracyjnych możemy je wykorzystać?

Montaż luster

Lustra są elementem coraz częściej wykorzystywanym w aranżacji wnętrz. Optycznie powiększają pomieszczenie, wprowadzają do niego więcej naturalnego światła, a ozdobna rama potrafi przydać mu szyku i elegancji. Niewiele osób wie, że montaż lustra nie wymaga wiercenia otworów w ścianie – możemy je solidnie przytwierdzić do ściany za pomocą kleju montażowego o bardzo wytrzymałej spoinie i mocnym chwycie początkowym. Z zadaniem tym idealnie poradzi sobie klej hybrydowy T-Rex GOLD firmy Soudal. Nie niszczy on warstwy srebrzankowej, przez co jest całkowicie bezpiecznym rozwiązaniem, ponadto T-Rex GOLD charakteryzuje się ekstremalnie wysoką siłą spojenia początkowego (do 400 kg/m²), co oznacza, że za jego pomocą zamocujemy nawet ciężkie przedmioty tam, gdzie nie mamy możliwości ich mechanicznego podparcia do momentu utwardzenia spoiny. Zaletami T-Rex GOLD, dla których warto sięgnąć po tej klej, są również:

 • znakomita przyczepność do niemal wszystkich podłoży (m.in. do cegły, betonu, drewna, płyt MDF, płyt gipsowo-kartonowych i ceramiki),
 • trwała i wysoka elastyczność,
 • możliwość aplikacji nawet na wilgotne powierzchnie, 
 • wodoodporność i wodoszczelność (z powodzeniem może być stosowany do montażu luster w łazienkach)
 • neutralność chemiczna.

Ponadto T-Rex GOLD jest łatwy w aplikacji, dzięki czemu montaż lustra będzie dla nas zadaniem, który zrealizujemy szybko i sprawnie. Klej ten jest przystosowany do nakładania standardowym pistoletem do uszczelniaczy, a wyciskanie zawartości kartusza i uzyskanie pożądanego kształtu spoiny ułatwi nam specjalnie wyprofilowana dysza. Montaż lustra za pomocą T-Rex GOLD przebiega w czterech głównych krokach:

 • przygotowanie podłoża (jego oczyszczenie i odtłuszczenie, a także zagruntowanie w przypadku podłoża narażonego na kontakt z wodą),
 • przygotowanie kartusza do pracy i umieszczenie go w pistolecie,
 • aplikacja kleju pasmami (mniej więcej co 15 cm) na tylną powierzchnię lustra, ze szczególnym uwzględnieniem krawędzi oraz narożników,
 • mocne dociśnięcie lustra do ściany (na korektę położenia lustra mamy około 3 minut).

Dodatkowo należy pamiętać, że przy montażu wielkogabarytowych luster rekomendowane jest zastosowanie dwustronnie klejącej taśmy montażowej.

Efektowne uszczelnienia

Niecodziennym zastosowaniem kleju montażowego w pracach dekoracyjnych może być wykonanie wysoce estetycznych uszczelnień w łazience lub kuchni, np. wokół wanny, zlewozmywaka lub blatu kuchennego, ponieważ niektóre kleje montażowe na bazie polimerów hybrydowych SMX, takie jak Fix All marki Soudal, są doskonałą alternatywą dla silikonów sanitarnych, różniąc się od nich tą właściwością, że mogą być malowane po utwardzeniu wieloma rodzajami farb. W ten sposób bez problemu możemy dostosować kolor uszczelnienia do stylistyki wnętrza. Co więcej, jeśli wymagają tego względy aranżacyjne, do dyspozycji mamy również całkowicie przezroczysty wariant kleju Fix All, a mianowicie Fix All Crystal.

Podczas prac uszczelniających z klejem Fix All należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

 •  w przypadku wymiany spoiny należy dokładnie oczyścić szczelinę z uprzednio zastosowanego uszczelniacza,
 • aby uniknąć zabrudzenia brzegów spoiny oraz w celu uzyskania prostej linii, należy osłonić okolice fugi np. taśmą maskującą (taśma powinna być usunięta natychmiast po obróbce fugi),
 • Fix All należy aplikować standardowym pistoletem do uszczelniaczy,
 • fugę należy wygładzać np. roztworem mydła przed utworzeniem się naskórka,
 • szerokość spoiny powinna wynosić od 5do 30 mm, a jej minimalna głębokość 5 mm.

Dekoracje DIY

Nowoczesne kleje montażowe pozwolą nam również tworzyć własnoręczne oryginalne dekoracje, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz domu. Kleje te dają gwarancjęnierozerwalnego połączenia najróżniejszych elementów, np. drewna z metalem, szkła z betonem, czy też tworzywa sztucznego z ceramiką. W rezultacie możemy wykreować niemal wszystko, co podpowie nam wyobraźnia, i ukształtować swoją prywatną przestrzeń do życia zgodnie z naszymi indywidualnymi preferencjami.