Czym i jak usunąć klej montażowy?

Kiedy kończy się remont – rozpoczynają się porządki. Jednak zabrudzenia z klejów montażowych najlepiej usuwać na bieżąco. Oto kilka sprawdzonych sposobów.

Kleje montażowe wykorzystywane są podczas niemal wszystkich prac remontowo-wykończeniowych. Ich spektrum zastosowania jest naprawdę szerokie: od klejenia paneli, parapetów i progów, poprzez mocowanie elementów dekoracyjnych z różnego rodzaju materiałów, aż po montaż płyt izolacyjnych w pracach ociepleniowych. Niektóre z nich, jak np. kleje montażowe Fix All, używane są również jako uszczelniacze. Są one extra mocne i charakteryzują się bardzo szybkim utwardzaniem. Z tego względu pozostałości z klejów montażowych na klejonych powierzchniach, dłoniach czy narzędziach mogą nastręczać niemałych trudności. Kłopotu unikniemy, usuwanie kleju montażowego zaczniemy od razu, zanim zdąży się utwardzić. Niezwykle pomocne w usuwaniu świeżych zabrudzeń są specjalne ściereczki czyszczące Swipex marki Soudal.

Ściereczki Swipex – zalety

Ściereczki Swipex Soudal są niezastąpione podczas porządków, które w nieuchronny sposób wiążą się z mniejszymi i większymi remontami, a także pracami wykończeniowymi i dekoracyjnymi. Ponieważ nasączone się specjalnie dobraną mieszaniną rozpuszczalników, niejonowych środków powierzchniowo czynnych oraz ochronnych – cechują się wysoką wytrzymałością i wyjątkową skutecznością.

Za pomocą ściereczek czyszczących Swipex bez problemu usuniemy świeże zabrudzenia z:

  • klejów,
  • farb,
  • silikonów,
  • polimerów MS,
  • pianek poliuretanowych,
  • atramentu,
  • tłuszczów,
  • olejów.

Ściereczki Swipex możemy zastosować do czyszczenia:

  • rąk,
  • narzędzi,
  • innych powierzchni stałych.

Są one nieszkodliwe dla skóry i bezpieczne dla środowiska.

Ograniczenia zastosowania

Ściereczek czyszczących nie należy stosować na podłożach porowatych, takich jak kamień naturalny czy niezabezpieczone drewno. Wskazane jest również wykonanie wcześniejszej próby na powierzchniach gładkich (nieporowatych), ponieważ niektóre z nich mogą być wrażliwe na działanie rozpuszczalników. Wstępny test należy przeprowadzić w niewidocznym miejscu na wypadek, gdyby doszło do reakcji środka czyszczącego z materiałem, czego efektem byłoby wystąpienie przebarwienia lub innego rodzaju uszkodzenie.

Usuwanie świeżych zabrudzeń

Stosowanie ściereczek Swipex jest niezwykle proste:

  1. wyciągamy ściereczkę z opakowania, natychmiast zamykając wieczko w celu zabezpieczenia pozostałych ściereczek przed wyschnięciem,
  2. dokładnie przecieramy ściereczką czyszczoną powierzchnię (usuwanie kleju montażowego należy wykonać jak najszybciej, zanim zabrudzenie ulegnie utwardzeniu),
  3. przy pomocy suchego materiału możemy wypolerować oczyszczoną powierzchnię.

Używając ściereczek do czyszczenia świeżych zabrudzeń, powstałych podczas prac remontowo-wykończeniowych, należy unikać kontaktu ściereczek z oczami (w razie kontaktu oko powinniśmy od razu przemyć dużą ilością wody).

Usuwanie utwardzonego kleju

Nie zawsze jednak udaje się nam usunąć pozostałości po kleju montażowym w momencie, kiedy te są jeszcze świeże. Jeżeli chcemy pozbyć się utwardzonych zabrudzeń, musimy sięgnąć po specjalny preparat, taki jak Sealant Remover firmy Soudal. Jest to szybki w działaniu spray na bazie terpenów, który może być stosowany na takich podłożach budowlanych, jak: aluminium, szkło, ceramika, wiele laminatów oraz twardych tworzyw sztucznych. Ponieważ preparat ten może spowodować odbarwienie powierzchni porowatych i zmatowienie niektórych tworzyw sztucznych – nie zapominajmy o przeprowadzeniu testu w mało widocznym miejscu. Pamiętajmy, by najpierw jak największą część zabrudzeń usunąć mechanicznie, np. przy użycia nożyka czy szpachelki (podczas tej czynności należy zachować szczególną ostrożność, aby uniknąć uszkodzenia czyszczonej powierzchni), a tylko pozostałości zmiękczać preparatem.

Odpowiednie przygotowanie do pracy

Zamiast usuwać zabrudzenia, oczywiście lepiej im zapobiegać. I chociaż nie jesteśmy w stanie całkowicie wyeliminować ryzyka ich powstania, to możemy znacznie je ograniczyć poprzez odpowiednie przygotowanie pomieszczenia do prac remontowo-wykończeniowych. W tym celu warto zaopatrzyć się w folię malarską i rozłożyć ją w newralgicznych miejscach. Nie zapominajmy również o odzieży roboczej – czyszczenie kleju montażowego z tkaniny może doprowadzić do jej uszkodzenia.