Czym kleić i uszczelniać szklane elementy

Szkło coraz częściej gości w nowoczesnych łazienkach, kuchniach czy salonach. Podpowiadamy, jakiego kleju użyć do montażu szklanych elementów i jaki uszczelniacz najlepiej sprawdzi się przy spoinowaniu szklanych ścianek kabiny prysznicowej.

Szkło to bardzo efektowny materiał, który potrafi odmienić wnętrze nie do poznania: dodaje mu szyku, wprowadza więcej światła i ożywia aranżację, z uwagi na swoją transparentność perfekcyjnie wkomponowuje się w dowolną kolorystykę pomieszczenia, a na dodatek optycznie je powiększa. Jako element aranżacji najczęściej przyjmuje postać ściennych paneli, designerskich kabin prysznicowych, mebli lub ich części (np. szklane półki lub blat stołu). Nie wymaga przy tym specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych i łatwo utrzymać ten materiał w czystości. Szczególną ostrożność należy zachować podczas montażu szklanych elementów – wówczas najczęściej dochodzi do ich uszkodzenia. Idealnym rozwiązaniem, które znacznie usprawni pracę i zminimalizuje ryzyko pęknięcia szkła, jest wykorzystanie wysokiej jakości kleju montażowego.

Klej montażowy do szkła

Przezroczystość szkła od razu narzuca pewne ograniczenia, jeżeli chodzi o wybór odpowiedniego kleju montażowego.  Pożądany efekt estetyczny osiągniemy jedynie pod warunkiem, że zastosowany klej do szkła będzie charakteryzował się krystalicznie przejrzystą spoiną. Wymóg ten spełnia Fix All Crystal firmy Soudal, który łączy w sobie całkowitą transparentność z wszystkimi zaletami innowacyjnych klejów hybrydowych:

  • ma doskonałą przyczepność do większości podłoży budowlanych, w tym „trudnych” tworzyw sztucznych: PVC, poliwęglanów i poliakrylanów,
  • może być aplikowany nawet na wilgotną powierzchnię,
  • jest odporny na grzyby i pleśnie,
  • nie zawiera rozpuszczalników,
  • jest trwale elastyczny,
  • może być stosowany wewnątrz i na zewnątrz budynku.

Klej Fix All Crystal gwarantuje niewidoczne klejenie nie tylko szkła, ale również innych materiałów przezroczystych. Celująco zda egzamin wszędzie tam, gdzie potrzebna jest całkowicie klarowna spoina. Łatwa aplikacja to kolejny atut tego kleju – nakłada się go standardowym pistoletem do uszczelniaczy na podłoże wolne od tłuszczu i innych zanieczyszczeń.

Klej o przejrzystej spoinie do montażu ciężkich elementów

Do montażu przedmiotów o dużym ciężarze zalecane jest wykorzystanie kleju Fix All High Tack Clear, który:

  • wyróżnia się bardzo wysoką wytrzymałością spoiny (320 kg/10 cm2),
  • pozwala na rezygnację z mechanicznego unieruchomienia klejonych elementów,
  • podobnie jak Fix All Crystal – jest krystalicznie przejrzysty.

Fix All Crystal – klej i uszczelniacz

Fix All Crystal to produkt nowej generacji, który jest powszechnie stosowany zarówno do klejenia, jak i uszczelniania. Za jego pomocą trwale i skutecznie wypełnimy szczeliny np. na styku szklanej ścianki kabiny prysznicowej z podłogą i ścianą łazienki. Fix All Crystal możemy również użyć do fugowania paneli, progów i parapetów czy też płyt z kamienia naturalnego na tarasie i balkonie.

Czym kleić akwarium

Fix All Crystal nie należy stosować do uszczelniania akwariów i terrariów hodowlanych, ani do klejenia konstrukcji dekoratorskich w akwariach. Do tego zadania przeznaczony jest specjalny silikon, taki jak silikon do akwariów firmy Soudal. Silikon ten nie zawiera rozpuszczalników, odznacza się bardzo wysoką wytrzymałością spojenia (20 kg/cm2), ma bardzo dobrą przyczepność do szkła, nie starzeje się i nie przebarwia. Po utwardzeniu spoiny staje się absolutnie wodoszczelny i zupełnie nieszkodliwy dla żywych organizmów.