Czy kleje montażowe są szkodliwe dla środowiska?

klej leżący wśród jesiennych liści

Fani majsterkowania coraz chętniej stosują kleje montażowe, zamiast gwoździ, śrub i wkrętów. Czy rozwiązanie to jest przyjazne dla środowiska? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.

Żeby trwale i skutecznie zamocować na ścianie wieszak łazienkowy, półkę na książki, a nawet lustro – nie trzeba sięgać po wiertarkę lub młotek. Nowoczesne kleje montażowe, które charakteryzują się błyskawicznym działaniem i wyjątkowo mocną spoiną, bez trudu poradzą sobie z tym zadaniem. Jednym z ich atutów jest bardzo łatwa aplikacja – nakłada się je za pomocą standardowego pistoletu do uszczelniaczy i nie jest tu konieczne użycie żadnych specjalistycznych narzędzi. Na rynku dostępne są kleje montażowe, które odznaczają się niezwykle szerokim zastosowaniem: mają perfekcyjną przyczepność do większości materiałów budowlanych i dekoracyjnych, mogą być używane również w pomieszczeniach o podwyższonym stopniu wilgotności oraz w pracach prowadzonych na zewnątrz budynku. Wszystko to sprawia, że ich popularność wciąż rośnie i docenili je zarówno indywidualni użytkownicy, jak i profesjonaliści. Zwolenników ekologicznego stylu życia może jednak niepokoić pytanie, czy kleje montażowe, które – koniec końców – należą do materiałów chemii budowlanej, są szkodliwe dla środowiska i zdrowia człowieka. Czy zatem nie zanieczyszczają powietrza?

Kleje montażowe a środowisko

O tym, czy dany klej montażowy jest właściwym wyborem również pod względem bezpieczeństwa dla środowiska naturalnego, możemy bardzo łatwo się upewnić dzięki certyfikatowi Emicode EC1 Plus. Materiały chemii budowlanej, które zostały wyróżnione tym certyfikatem, odznaczają się bowiem minimalną emisją lotnych związków organicznych. Znak jakości Emicode EC1 Plus przyznawany jest wyłącznie materiałom spełniającym surowe wymagania w zakresie emisyjności, co weryfikowane jest podczas restrykcyjnych testów w laboratoriach oraz podczas badań kontrolnych w zakładach produkcyjnych. Które kleje montażowe posiadają certyfikat Emicode EC1 Plus?

Ekologiczne kleje montażowe

Klejem, który został oznaczony etykietą Emicode EC1 Plus, jest Fix All Felxi marki Soudal – klej montażowy nowej generacji na bazie polimerów hybrydowych SMX (technologia opatentowana przez firmę Soudal). Jest to ekologiczny materiał budowlany, który nie zawiera rozpuszczalników, silikonów, halonów, ani izocyjanianów – jest praktycznie bezwonny i neutralny chemicznie. Ekologiczność idzie tu w parze z niebywałą wszechstronnością. Klej montażowy Fix All Flexi może być stosowany na niemal wszystkich podłożach budowlanych (zarówno gładkich, jak i porowatych), jest znakomicie przyczepny m.in. do:

  • cegły,
  • betonu,
  • kamienia naturalnego (np. marmur, granit),
  • płyty gipsowo-kartonowej,
  • drewna,
  • materiałów drewnopochodnych,
  • większości metali,
  • szkła,
  • ceramiki,
  • wielu tworzyw sztucznych (np. PCV, styropian).

Fix All Flexi szybko wiąże i gwarantuje nierozerwalne połączenie, jest także trwale i wysoce elastyczny. Preparat ten ma wodoodporne właściwości, klei nawet wilgotne materiały i jest wysoce odporny na wpływy atmosferyczne. Idealnie sprawdzi się podczas prac montażowych w tzw. pomieszczeniach mokrych (np. w łazience lub kuchni) oraz na zewnątrz budynku. Oferowany jest w czterech kolorach (białym, czarnym, brązowym i szarym), a w razie potrzeby utwardzona spoina daje się malować różnymi rodzajami farb (również farbami na bazie wodnej). Ponadto Fix All Flexi może być używany również do wykonywania uszczelnień np. wokół urządzeń sanitarnych czy na styku kuchennego blatu i ściany. Jest on niewrażliwy na działanie grzybów i pleśni, dzięki czemu pomaga utrzymać wysoki poziom higieniczny w pomieszczeniu.

Fix All Flexi jest głównym reprezentantem rodziny klejów-uszczelniaczy Fix All. Należą do niej również:

  • Fix All Crystal o całkowicie transparentnej spoinie (optymalne rozwiązanie podczas montażu elementów wykonanych ze szkła i innych przezroczystych materiałów),
  • Fix All High Tack o ekstremalnie silnym chwycie początkowym (najlepsza propozycja podczas montażu ciężkich elementów),
  • Fix All Turbo, który pozwala na obciążenie połączenia po zaledwie 20 minutach od aplikacji (właściwy wybór, jeśli priorytetem jest dla nas jak najszybsze przeprowadzenie prac montażowych).

Aplikacja klejów montażowych

Jak zostało to już wspomniane, kleje montażowe zawdzięczają swoją popularność m.in. łatwej aplikacji. Są gotowe do użycia i przystosowane do aplikacji pistoletowej. Podczas mocowania różnego rodzaju przedmiotów tą metodą, należy pamiętać o następujących kwestiach:

  • przed nałożeniem kleju dokładnie oczyśćmy i odtłuśćmy podłoże (zanieczyszczenia mogą osłabić przyczepność preparatu),
  • zagruntujmy podłoża porowate narażone na kontakt z wodą,
  • klej nakładajmy punktowo lub pasmami na jedną z klejonych powierzchni,
  • zabrudzenia po kleju usuwajmy możliwie jak najszybciej, kiedy są jeszcze świeże (w tym celu możemy użyć chusteczek czyszczących Swipex).