Spis treści:
- Czy można łączyć różne rodzaje klejów montażowych?
- Jakie są zagrożenia związane z mieszaniem klejów montażowych?
- Czy łączenie klejów montażowych wpływa na wytrzymałość połączenia?
- Jak prawidłowo stosować różne rodzaje klejów montażowych w jednym projekcie?
- Czy łączenie klejów montażowych z innymi produktami budowlanymi jest bezpieczne?
- Jakie kleje montażowe najlepiej łączyć z innymi materiałami?
Często wykorzystujesz w swojej pracy kleje montażowe i zastanawiasz się, czy możesz je ze sobą łączyć? Przeczytaj poniższy tekst i rozwiej swoje wątpliwości.
Kleje montażowe znajdują szerokie zastosowanie w pracach remontowych i dekoracyjnych. Za ich pomocą możemy trwale łączyć ze sobą różnego rodzaju materiały, a także mocować nawet ciężkie elementy na ścianach czy sufitach. Prace z wykorzystaniem klejów montażowych, które zazwyczaj są gotowe do użycia i wyjątkowo łatwe w aplikacji, przebiegają szybko i sprawnie, przede wszystkim dlatego, że eliminują konieczność wiercenia otworów w podłożu i stosowanie takich elementów, jak wkręty i kołki czy gwoździe. Oferta dostępnych obecnie na rynku klejów montażowych jest bogata, stąd pojawia się ważne pytanie, czy łączenie klejów montażowych jest bezpieczne i nie wpływa niekorzystnie na końcowy efekt prac. W artykule tym znajdziesz podstawowe informacje na temat łączenia klejów montażowych ze sobą, a także z innymi materiałami budowlanymi.
Czy można łączyć różne rodzaje klejów montażowych?
Łączenie klejów montażowych nie jest zalecane przez producentów tego typu materiałów budowlanych. Wynika to z faktu, że kleje montażowe powstają na bazie różnych związków chemicznym (np. na bazie akrylu, poliuretanu czy polimerów hybrydowych), w związku z czym mogą wchodzić ze sobą w reakcje mające wpływ na jakość wykonanego połączenia.
Jakie są zagrożenia związane z mieszaniem klejów montażowych?
Konkretnie rzecz ujmując, łączenie klejów montażowych ze sobą może doprowadzić do następujących niepożądanych sytuacji:
- wykonana spoina klejowa nie utwardzi się,
- spoina utwardzi się, ale z czasem zacznie pękać i kruszyć się,
- właściwości adhezyjne połączonych klejów montażowych ulegną osłabieniu,
- na spoinie pojawią się nieestetyczne przebarwienia.
Czy łączenie klejów montażowych wpływa na wytrzymałość połączenia?
Reakcje chemiczne, jakie zazwyczaj zachodzą między różnymi klejami montażowymi, a także trudności związane z utwardzaniem się takiej mieszaniny zazwyczaj negatywnie przekładają się na jakość struktury połączenia, w szczególności zaś na wytrzymałość połączenia. Osłabienie połączenia może skutkować uszkodzeniem powstałej w wyniku zastosowania klejów montażowych konstrukcji, a w dalszej kolejności stwarzać zagrożenie np. dla zdrowia użytkowników pomieszczenia, w którym wadliwie wykonana konstrukcja się znajduje.
Czy łączenie klejów montażowych z innymi produktami budowlanymi jest bezpieczne?
Wiele klejów montażowych można łączyć z innymi materiałami chemii budowlanej w dalszych pracach remontowych lub dekoracyjnych, np. z farbami. Przykładowo spoina klejów na bazie polimerów hybrydowych daje się malować wieloma rodzajami farb, co ułatwia uzyskania pożądanego efektu estetycznego. Należy jednak pamiętać, że pokrycie kleju farbą jest bezpieczne jedynie w sytuacji, gdy spoina całkowicie się już utwardziła. Kleje montażowe możemy łączyć również np. z preparatami gruntującymi, którymi pokrywa się niektóre podłoża budowlane w celu poprawy przyczepności kleju. Aby zyskać pewność, że klej montażowy jest kompatybilny z danym materiałem budowlanym, należy dokładnie zaznajomić się z zaleceniami producenta kleju.
Jak prawidłowo stosować różne rodzaje klejów montażowych w jednym projekcie?
Różne rodzaje klejów montażowych możemy wykorzystywać w jednym projekcie np. do łączenia różnych typów powierzchni (zgodnie z przeznaczeniem kleju), przy czym należy unikać bezpośredniego kontaktu klejów i ich mieszania ze sobą. Pamiętajmy także, że przed aplikacją kleju na dane podłoże powinniśmy je odpowiednio przygotować (najczęściej konieczne jest dokładne odkurzenie i odtłuszczenie powierzchni klejenia oraz usunięcie z niej wszelkich starych szczeliw).
Jakie kleje montażowe najlepiej łączyć z innymi materiałami?
W celu zminimalizowania ryzyka osłabienia jakości połączenia na skutek mieszania ze sobą różnych klejów montażowych, warto wykorzystać rozwiązanie uniwersalne, tj. klej montażowy o wszechstronnym zastosowaniu, który solidnie złączy ze sobą rozmaite materiały i jest bezpieczny nawet dla delikatnych powierzchni. Sprawdzoną propozycją jest klej montażowy Fix All firmy Soudal na bazie polimerów hybrydowych SMX, który wyróżnia się perfekcyjną przyczepnością m.in. do:
- drewna,
- materiałów drewnopochodnych,
- kamienia,
- betonu,
- cegły,
- ceramiki,
- większości tworzyw sztucznych,
- wielu matali.
Dodatkowo klej montażowy Fix All jest neutralny chemicznie, sprawdza się nawet w ekstremalnych warunkach (również w pomieszczeniach sanitarnych i na zewnątrz budynku, gdzie wykazuje długotrwałą odporność na skrajne warunki atmosferyczne) oraz może być aplikowany na wilgotne podłoże.