18 sb easy gg

Zastanawiasz się, w przypadku których prac remontowo-wykończeniowych warto sięgnąć po klej poliuretanowy? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w poniższym artykule.

Chcesz zreorganizować przestrzeń swojego domu lub mieszkania i zamierzasz wybudować ściankę działową? Musisz szybko przykleić płyty gipsowo-kartonowe lub włókno-cementowe w technologii suchej zabudowy? A może przygotowujesz się do montażu płyt izolacyjnych? Z tego typu zadaniami doskonale poradzi sobie wysokiej jakości klej poliuretanowy, który jest gotowy do użycia i łatwy w aplikacji. Najlepszy efekt zagwarantuje nam propozycja firmy Soudal, czyli szybkoschnący i wysokowydajny klej poliuretanowy Soudabond. W jakich konkretnie sytuacjach warto po niego sięgnąć?

Zakres zastosowania kleju Soudabond

Soudabond marki Soudal jest klejem poliuretanowym, który znajduje zastosowanie w pracach budowlanych, instalatorskich i termoizolacyjnych. O jego wszechstronności decydują takie właściwości, jak:

 • tiksotropowość (klej ten nie spływa z powierzchni pionowych)
 • możliwość stosowania wewnątrz i na zewnątrz budynku,
 • znakomita przyczepność do typowych materiałów budowlanych (np. do betonu, cegły, tynku, drewna, gipsu, metali i wielu tworzyw sztucznych),
 • bardzo dobre właściwości izolacyjne,
 • możliwość malowania spoiny.

Soudabond przeznaczony jest do:

 • klejenia izolacji ze styropianu i wełnymineralnej do płyt gipsowo-kartonowych oraz gipsowo-włóknowych,
 • klejenia płyt i paneli izolacyjnych z polistyrenu, poliuretanu i pianek fenolowych, a także wełny mineralnej i korka do cegły, betonu, kamienia, drewna i metali,
 • klejenia płyt gipsowo-kartonowych oraz płyt włókno-cementowych w technologii suchej zabudowy,
 • klejenia płyt dekoracyjnych drewnopochodnych i z tworzyw sztucznych do typowych podłoży budowlanych,
 • klejenia kształtek z ceramiki porowatej i betonu komórkowego (np. podczas budowania ścianek działowych),
 • klejenia parapetów, ekranów, maskownic itp.
Pracownik nakłada klej uszczelniacz pod panele

Warianty kleju Soudabond

Uwzględniając różne warunki pracy oraz specjalne potrzeby użytkowników, firma Soudal opracowała kilka wersji kleju poliuretanowego Soudabond:

 • Soudabond Easy Gun,
 • Soudabond Easy Genius Gun.
 • Soudabond Turbo.

Soudabond Easy jest klejem przystosowanym do aplikacji pistoletowej. Jego ważną zaletą jest nowatorska konstrukcja zaworu puszki – Duravalve. Zawór Duravalve stanowi gwarancję absolutnej szczelności opakowania, a także optymalnej konsystencji kleju i jego maksymalnej
wydajności przez cały okres przydatności do użycia, który wynosi 24 miesiące.

Soudabond Easy Genius Gun jest klejem ze specjalnym, opatentowany przez firmę Soudal aplikatorem Genius Gun. Aplikator ten charakteryzuje się ergonomicznym kształtem, pewnie leży w dłoni i gwarantuje wygodną pracę z klejem. Dzięki Genius Gun możemy w pełni kontrolować ilość wypuszczanego z puszki kleju, co pozwala skutecznie ograniczyć zbędne naddatki preparatu. Ponadto klej daje się aplikować nawet jedną ręką (cecha bardzo przydatna np. podczas prac prowadzonych na wysokości) i może być używany wielokrotnie przez okres sześciu tygodni (po zakończonej pracy napoczętą puszkę należy odpowiednio zabezpieczyć, zgodnie ze wskazaniami zawartymi w karcie technicznej produktu).

Soudabond Turbo jest klejem pistoletowym o błyskawicznym działaniu. Cechuje się bardzo szybkim chwytem początkowym, który gwarantuje pewne wstępne mocowanie i umożliwia dalszą obróbkę klejonych elementów po zaledwie 30 minutach od momentu aplikacji. Podobnie jak w przypadku kleju Soudabond Easy, jego atutem jest nowoczesny zawór Duravalve. Soudabond Turbo często używany jest do montażu lekkich elementów dekoracyjnych i wykończeniowych, takich jak listwy czy kasetony do ścian i sufitów.

gama klejów do różnych powierzchni, w tym twardego podłoża

Jak aplikować klej Soudabond?

Sposób aplikacji kleju poliuretanowego Soudabond w dużej mierze zależy od wielkości klejonego elementu:

 • w przypadku dużych elementów (np. płyty gipsowo-kartonowe) klej nakładamy w warkoczach o średnicy 3 cm po odwodzie elementu oraz zygzakiem przez jego środek,
 • w przypadku małych elementów klej nakładamy punktowo.

Przed nałożeniem kleju poliuretanowego pamiętajmy o odpowiednim przygotowaniu powierzchni, która powinna być dokładnie odtłuszczona oraz oczyszczona z kurzu, pyłu i starych szczeliw. Co więcej, podłoże mocno chłonne i porowate należy zagruntować. Nie zapominajmy również o wymieszaniu zawartości puszki – rekomendowane jest energiczne potrząsanie opakowaniem przez około 30 sekund przed rozpoczęciem pracy z klejem, a także regularne powtarzanie tej czynności w trakcie pracy.